W Waszyngtonie podsekretarz stanu Nikodem Rachoń spotkał się ze starszym dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Andrew Peekiem, aby omówić polsko-amerykańską współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Ale nie tylko. Tematem rozmów był również m.in. zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, w Waszyngtonie podsekretarz stanu Nikodem Rachoń spotkał się ze starszym dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) Andrew Peekiem.
Celem było omówienie polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, nadchodzące wizyty Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegsetha i specjalnego wysłannika gen. Keith Kellogga w Polsce oraz zbliżającego się szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych to kluczowa instytucja doradcza prezydenta USA w sprawach bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Jego rola obejmuje koordynację działań różnych agencji, reagowanie na kryzysy oraz opracowywanie długoterminowych strategii obronnych. W obliczu współczesnych zagrożeń Rada pozostaje jednym z najważniejszych organów kształtujących politykę międzynarodową Stanów Zjednoczonych.
In Washington, D.C., Undersecretary of State Nikodem Rachoń met with NSC Senior Director for Europe Andrew Peek to discuss 🇵🇱🤝🇺🇸 security cooperation, upcoming visits of @SecDef Pete Hegseth and Special Envoy @SPE_Kellogg to Poland, and the upcoming Three Seas Initiative Summit… pic.twitter.com/uqT3HVbE5v
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 13, 2025
Ukraina od wczoraj znów jest w centrum uwagi. Tuż przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa, która startuje już w piątek, prezydent USA Donald Trump odbył rozmowy telefoniczne z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Trump ogłosił, że uzgodnił z Putinem natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.
Media spekulują, że podczas konferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może spotkać się osobiście z przedstawicielami administracji Trumpa, w tym wiceprezydentem USA J.D. Vancem, sekretarzem stanu Marco Rubio oraz wysłannikiem prezydenta USA na Ukrainę Keithem Kelloggiem.
Przed rozmowami Trumpa z Putinem i Zełenskim szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen wyraził nadzieję, że na spotkaniu zostaną przedstawione "kontury" planu pokojowego dla Ukrainy. Jego zdaniem możliwe są postępy na drodze do zawarcia porozumienia pokojowego.