25 kwietnia w Waszyngtonie odbyła się konferencja „Remembering Katyń Masarce” (Pamięć o masakrze w Katyniu - red.), organizowana przez Komitet Smoleńsko-Katyński we współpracy z Muzeum Ofiar Komunizmu. Konferencja, w całości w języku angielskim, kierowana była do odbiorców amerykańskich i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Wśród zagranicznych gości byli dyplomaci pracujący w Waszyngtonie, między innymi ambasador Litwy i Łotwy, z-ca ambasadora Ukrainy, Estonii i Bułgarii. Uczestniczyli także przedstawiciele społeczności białoruskiej w USA. Polskę reprezentował Adam Krzywosądzki, zastępca ambasadora RP w Waszyngtonie oraz z-ca attache wojskowy, kmdr Maciej Stadnicki. Konferencji przysłuchiwali się też dziennikarze.
Uczestników przywitali dyrektor Muzeum Ofiar Komunizmu Ken Pope oraz Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smolensko-Katynskiego (Smolensk Disaster Commemoration Committee). Była ambasador Stanów Zjednoczonych w Estonii, Aldona Woś, członek zarządu muzeum oraz Prezes Institute of World Politics, wystąpiła w imieniu rodzin ofiar Mordu Katyńskiego.
Po Apelu Pamięci, poświęconym ofiarom mordu Katynia, ale również Zamachowi Smoleńskiemu i wojny na Ukrainie zostały przedstawione referaty. Część panelową moderował Ambasador Andrew Bremberg, dyrektor muzeum.
Marszałek Senior Sejmu RP, Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu porównywał zbrodnię katyńską do zamachu smoleńskiego, że był on początkiem przygotowań do wojny na Ukrainie. Zastępca ambasadora Ukrainy zwracał uwagę na to, że Rosjanie usuwali elity polskie, aby rozszerzać strefę wpływów. Podobnie jest dziś na Ukrainie.
Dr Karol Polejowski, wiceprezes IPN, w swoim referacie (odczytanym przez organizatorów ze względu na nieobecność dr. Polejowskiego) przedstawił w szerokim zakresie genezę mordu i cele Rosjan, a także ofiary mordu.
Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego przedstawił konsekwencje mordu katyńskiego dla społeczeństwa PRL i Ludowego Wojska Polskiego aż do 1989 roku.
Uroczystość została zwieńczona koncertem Pawła Piekarczyka pt. „Podziemna Armia Powraca”, z wykorzystaniem sztuk audiowizualnych i tłumaczeń tekstów.
Muzeum Ofiar Komunizmu znajduje się w centrum Waszyngtonu, w prestiżowym miejscu, około 300 metrów od Białego Domu. Ekspozycja przedstawia ofiary komunizmu i sowieckie interesy na świecie. Muzeum zbiera także świadectwa o zbrodniach komunizmu - w tym z Polski. Konferencja „Remembering Katyń Masacre” była współfinansowana przez Polską Fundację Narodową, Polsko Słowiańską Federalną Unię Kredytową.