Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemcy: Scholz w ogniu krytyki za wyjazd do Chin

"To zła wizyta w złym czasie" - kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest krytykowany za wyjazd do Pekinu. - Czy kanclerz Scholz naprawdę chce być pierwszym, który odda hołd nowo intronizowanemu partyjnemu cesarzowi w Chinach? – ocenił Reinhard Buetikofer z Zielonych.

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Wielu przedstawicieli biznesu i polityki krytycznie podchodzi do wizyty Olafa Scholza w Pekinie, zarzucając, że „kanclerz powtarza scenariusz Angeli Merkel. - Najwyraźniej nie rozumie powagi sytuacji. Dobre czasy, kiedy można było spokojnie zarabiać pieniądze w Chinach już minęły - dodał polityk Zielonych.

Ekonomiści wskazują, że chiński reżim „wyraźnie i systematycznie wywiera presję na zagraniczne firmy”, coraz częściej wykorzystując szantaż gospodarczy do osiągania celów strategicznych – analizuje portal dziennika „Welt”.

Olaf Scholz wybiera się do Chin, aby spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem. Kanclerzowi ma towarzyszyć kilkunastu przedstawicieli biznesu. Jak wyjaśniał niedawno kanclerz, dla niego ważne jest „utrzymywanie i dalszy rozwój stosunków międzynarodowych”.

- Jednak w przypadku Chin nie ma mowy o „zwykłym biznesie” – zauważył „Welt”.

Duże korporacje, takie jak Siemens czy BASF, nadal produkują i sprzedają w Chinach, inwestując w tym kraju miliardy. Jednak wiele mniejszych firm jest coraz sceptyczniej nastawionych do angażowania się w Chinach. „Do dawnych obaw o ochronę własności intelektualnej i kradzież technologicznego know-how, teraz dochodzą nasilające się represje polityczne, które sprawiają, że liderzy biznesu stają się bardziej ostrożni, jeśli chodzi o Chiny” – podkreślił „Welt”.

- Widzimy, że Chiny są gotowe wywierać presję na zachodnie firmy, aby przeforsować własne interesy. Dotyczy to również niemieckich przedsiębiorstw

– potwierdziła Katharina Viklenko z niemieckiej agencji promocji handlu zagranicznego Germany Trade & Invest (GTAI).

Badanie przeprowadzone przez Mercator Institute for China Studies (MERICS) w Berlinie pokazało, że Pekin wykorzystuje szantaż gospodarczy do osiągania celów strategicznych. Od lutego 2010 do marca 2022 odnotowano 123 takie sprawy, przy czym liczba niezgłoszonych przypadków może być znacznie wyższa. Cześć firm mogła nie informować o takich incydentach z obawy przed działaniami odwetowymi.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Olaf Scholz #Niemcy

mk