Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Litwa prosi UE o pomoc w obliczu napływu migrantów

Litwa na Radzie Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przedstawiła aktualną sytuację na granicy z Białorusią i nawiązała do potrzeb w dziedzinie recepcji migrantów; w tym celu wystąpiła do UE z wnioskiem o pomoc materialną - podało dziś MSWiA.

GregMontani / CC0

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w czwartkowym komunikacie zrelacjonowało przebieg nieformalnego posiedzenia Rady WSiSW w Słowenii, w którym uczestniczył wiceszef resortu Bartosz Grodecki. "Dyskusja skupiła się na kwestiach zwalczania przestępczości, migracyjnych oraz planowanej reformy strefy Schengen" - podkreśliło MSWiA.

Podczas spotkania, jak czytamy, "ministrowie wyrazili zaniepokojenie wykorzystywaniem nielegalnej migracji jako narzędzia wrogiej presji politycznej na państwa członkowskie UE". "Litwa przedstawiła aktualną sytuację na granicy z Białorusią oraz nawiązała do potrzeb w dziedzinie recepcji migrantów. W tym celu wystąpiła z formalnym wnioskiem o pomoc materialną do UE w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności" - poinformował resort.

Jak podkreślono w komunikacie, Agencja Frontex przy udziale Polski przygotowuje kolejne działania wspierające służby litewskie na granicy Litwy i Białorusi. "Polska zadeklarowała kontynuację zaangażowania w pomoc Litwie, poprzez agencje UE oraz w ramach współpracy bilateralnej" - zaznaczono.

Problem nielegalnych migrantów nasilił się na Litwie pod koniec maja. Rząd w Wilnie uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez władze w Mińsku. Minionej doby na granicy litewsko-białoruskiej zatrzymano 57 kolejnych migrantów. W tym roku nielegalnie próbowało przedostać się z Białorusi na Litwę co najmniej 1795 osób, 22-krotnie więcej niż podczas całego 2020 roku. Wśród zatrzymanych większość stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Omówione podczas spotkania ministrów kwestie migracyjne dotyczyły ponadto dalszych prac nad Paktem w sprawie Migracji i Azylu, mając na uwadze obecny brak porozumienia państw członkowskich w kwestii solidarności i relokacji.

"Strona polska podkreśliła, że należy kontynuować prace nad paktem i jednocześnie wdrażać elementy, co do których państwa członkowskie są zgodne, tj. efektywną politykę powrotową UE czy wzmożoną współpracę z krajami trzecimi w zakresie readmisji, tak aby zmniejszyć liczbę nielegalnych migrantów" - zaznaczyło MSWiA.

Omówiono także m.in. problem rosnącej przestępczości w sieci internetowej. "Polska konsekwentnie opowiada się za stosowaniem wszelkich dostępnych metod i środków oraz aktywnej współpracy państw członkowskich UE, Agencji Europol i państw trzecich, w tym krajów Bałkanów Zachodnich, ukierunkowanej na przeciwdziałanie i zwalczanie tego problemu" - poinformowało Ministerstwo.

"Dyskutowano również na temat ogłoszonej w czerwcu Strategii Schengen oraz propozycji zmian Kodeksu Granicznego Schengen, które mają być przedstawione jesienią tego roku. Zaproponowany w strategii kierunek działań ma na celu usprawnienie funkcjonowania strefy i zwiększenie bezpieczeństwa w jej obrębie" - podał resort.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa