Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Konkluzje szczytu UE dobre dla Polski. Premier Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy. Nasze postulaty zostały uwzględnione

W Brukseli w piątek rozpoczął się drugi dzień obrad z udziałem szefów państw i rządów krajów UE. Zajmą się oni kwestią wojny na Ukrainie, ochroną infrastruktury krytycznej i relacjami zewnętrznymi. „Konkluzje szczytu UE dobre dla Polski m.in. ustalenie o maksymalnej cenie gazu poprzez tzw. korytarz cenowy. Mechanizm dotyczący zakazu spekulacji także został uwzględniony” – poinformował w trakcie spotkania z dziennikarzami premier Morawiecki.

twitter.com/PremierRP

Cała dyskusja ogniskowała się wokół wpływu Rosji na cenę energii i sytuację gospodarczą. Tutaj wskazywałem na ryzyka na rynkach finansowych - ryzyka spekulacji. Od kilku miesięcy mówimy, by budować mechanizmy zapobiegające spekulacjom. Głównym problemem są dziś wysokie ceny energii. One przekładają się na problemy gospodarcze. O tym wczoraj długo rozmawialiśmy. Dyskusję zakończyliśmy dobrymi dla Polski konkluzjami.
- mówił szef polskiego rządu.

W nocy z czwartku na piątek - po niemal 12 godzinach negocjacji - unijnym przywódcom udało się ustalić ogólnikowe konkluzje dotyczące obniżenia cen energii. Liderzy "27" zgodzili się na "pracę nad środkami", która mają powstrzymać wzrost tych cen.

„Przeważają jedność i solidarność. Zgoda na pracę nad środkami mającymi na celu ograniczenie cen energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw”.
- napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

Rozmowy co do konkretnych rozwiązań mają prowadzić ministrowie ds. energii UE, którzy spotkają się w najbliższy wtorek w Luksemburgu.

Zakończyliśmy dobrymi dla Polski konkluzjami - takimi, jakich się spodziewaliśmy, takimi o jakich mówiłem. To ustalenie maksymalnej ceny gazu - realizowanej poprzez tzw. korytarz cenowy. Szczegóły tutaj muszą wypracować w najbliższych tygodniach nasi ministrowie energii. Rozmawialiśmy również o dobrowolności mechanizmu zakupów - tutaj także nasz postulat został uwzględniony. Cały zespół zagadnień związanych z polityką energetyczną, cenami i osłabieniem negatywnego wpływu na rynki krajowe i bezrobocie - wszystko zostało ujęte w konkluzjach. To duży sukces Polski. Zbudowaliśmy koalicję z innymi państwami wokół tych postulatów.
- ujawnił premier Morawiecki.

W drugim dniu obrad Rada Europejska zajmie się wojną na Ukrainie, w tym propozycjami nowych sankcji opracowanymi przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Kraje te chcą m.in. wprowadzenia zakazu współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki jądrowej i importu rosyjskich diamentów.

Zaproponowane środki obejmują także zakaz eksportu do Rosji wszystkich dronów - również najtańszych, cywilnych. Jak argumentują autorzy propozycji, bezzałogowce - nawet te o najprostszej konstrukcji - mogą być wykorzystywane jako wsparcie na polu walki.

Oprócz tego Polska i kraje bałtyckie chcą wprowadzenia embarga na produkty LPG, usługi marketingowe i badania rynku, a także proponują zakaz sprzedaży nieruchomości firmom i obywatelom rosyjskim oraz większe dostosowanie środków ograniczających przeciwko Białorusi, tak by kraj ten nie stał się punktem przerzutowym dla towarów obłożonych zakazem eksportu do Rosji.

Decyzja w sprawie kolejnego, dziewiątego już pakietu sankcyjnego przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę prawdopodobnie nie zostanie jeszcze podjęta w piątek.

 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP