Magdalena Ch. była z Rubcowem w rosyjskiej bazie wojskowej Czytaj więcej w GP!

Szydło odpowiada na skargę KE: Byli już tacy, co chcieli odebrać suwerenność Polsce, źle na tym wyszli

Komisja Europejska łamie wszelkie zasady ustalone przez dekady budowy europejskiej wspólnoty. To, co robi Komisja zagraża funkcjonowaniu Unii Europejskiej - oświadczyła na Twitterze europoseł PiS Beata Szydło w odpowiedzi na skargę unijnego organu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która dotyczy Trybunału Konstytucyjnego. Polityk przypomniała, że "było już wielu takich, co próbowali odebrać Polsce suwerenności i zawsze się to dla nich źle kończyło".

Beata Szydło nie szczędzi mocnych słów w odpowiedzi na skargę Komisji Europejskiej
Beata Szydło nie szczędzi mocnych słów w odpowiedzi na skargę Komisji Europejskiej
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła 17 lipca skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotycząca orzecznictwa i legitymacji do orzekania Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w środę TSUE.

Lekcja historii dla eurokratów

We wpisie na Twitterze europoseł PiS i była premier Beata Szydło oceniła, że "Komisja Europejska, przy pomocy TSUE, w bezczelny - bo trudno to inaczej nazwać - sposób próbuje uzurpować sobie pozycję nadrzędną wobec polskiej Konstytucji i polskiego Trybunału Konstytucyjnego".

"Nie ma do tego żadnych - podkreślam - żadnych podstaw w Traktach Europejskich. Komisja Europejska chce być jakimś superrządem ponad instytucjami państwowymi Polski oraz innych krajów UE. Działania Komisji Europejskiej nie mają nic wspólnego z praworządnością i zasadami, na których zbudowano Unię Europejską. Odwrotnie - KE łamie wszelkie zasady ustalone przez dekady budowy europejskiej wspólnoty. To, co robi KE zagraża funkcjonowaniu UE"

– napisała Szydło.

"Jako Polka" Szydło dodała, że "było już wielu takich, co próbowali odebrać Polsce suwerenność i zawsze się to dla nich źle kończyło". "Radzę Komisarzom przejrzeć podręczniki historii" - napisała.

Spór o TK

14 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu stwierdzono, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Z kolei w wyroku z 7 października 2021 r. TK stwierdził, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś Trybunał Konstytucyjny ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Dodał też, że niezgodny z Konstytucją RP jest przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy unijne uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Beata Szydło #Komisja Europejska #Trybunał Sprawiedliwości UE