Nawet 32 stopnie pokażą we wtorek i środę nasze termometry. Jak informuje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w rejonach podgórskich mogą wystąpić w tych dniach opady deszczu i burze. O wiele bardziej niebezpiecznie zapowiada się ten tydzień dla naszych zachodnich sąsiadów. W niektórych rejonach Europy Zachodniej ma dojść do burz, które spowodują powodzie błyskawiczne.
Nad Europą ukształtowały się dwa duże ośrodki wyżowe. Pierwszy z nich znajduje się nad północno-zachodnią Rosją, a jego wpływ sięga aż do południowo-wschodnich regionów basenu Morza Śródziemnego. Drugi wyż znajduje się nad Atlantykiem. Pomiędzy tymi obszarami pojawiają się fronty atmosferyczne z płytkimi niżami, które z powodu blokady nie będą w stanie przemieszczać się dalej, co spowoduje intensywne opady deszczu, zwłaszcza na obszarze od północno-wschodniej Hiszpanii, przez częściowo Francję, Niemcy, kraje alpejskie, aż po południowo-zachodnią Skandynawię oraz zachodnie Bałkany.
W tym tygodniu, szczególnie między 3 a 6 września, na wspomnianych obszarach wystąpią ulewy i burze. Na tych terenach przewiduje się największe sumy opadów, zwłaszcza podczas burz. Lokalnie opady mogą wynieść od 50 do 120 litrów wody na metr kwadratowy, a w północno-zachodnich Włoszech, w rejonach górskich i podgórskich, nawet do 220 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu kilkudziesięciu godzin. W takich warunkach może dojść do gwałtownych wezbrań rzek i potoków, z ryzykiem zalania dróg i budynków.
W Polsce w tych dniach nadal będzie niewiele opadów, a te które wystąpią, będą miały charakter lokalny i będą związane z burzami. Okaże się, jak niebezpieczne mogą być skutki blokady frontów atmosferycznych i płytkich niżów, które nie będą mogły szybko przemieścić się nad inne regiony Europy, powodując długotrwałe opady na zachodzie kontynentu.
Jak przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska, 3 września będzie słoneczny i pogodny w całym kraju, jedynie na południu i południowym zachodzie możliwe są wzrosty zachmurzenia i mogą wystąpić słabe, przelotne opady deszczu. W tamtych rejonach mogą też wystąpić burze. Opady deszczu głównie w rejonach podgórskich i w górach, zarówno w Sudetach jak i w Karpatach.
Temperatura maksymalna we wtorek od 26 st. C. w rejonach nadmorskich i w rejonach podgórskich Karpat do 31 st. C. na zachodzie i południu kraju. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty.
Noc z wtorku na środę w całym kraju pogodna i ciepła. Najchłodniej w Polsce wschodniej – od 13 do 16 st. C. W rejonach podgórskich Karpat, miejscami może wystąpić spadek temperatury do około 10 st. C. Na zachodzie od 17 do 21 st. C. W nocy wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni.
W środę słonecznie w całym kraju, jedynie na krańcach południowych może wystąpić więcej chmur, tam możliwe opady deszczu i burze. Deszcze i burze mogą wystąpić również w rejonach podgórskich Karpat i Sudetów.
Temperatura w środę od 25 stopni w rejonie Półwyspu Helskiego do 32 st. C. na zachodzie kraju. Wiatr wschodni i południowo wschodni, słaby i umiarkowany. Chwilami porywisty, do 40 km/h
Temperatura maksymalna w całym kraju przekroczy 30 stopni. IMGW wydał ostrzeżenia przed upałem I stopnia na wschodzie i w centrum kraju. Dla zachodu wydał ostrzeżenia II stopnia.