Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ukraińcy chcą do NATO. Najnowszy sondaż nie pozostawia wątpliwości

Trzykrotnie wzrosła liczba zwolenników członkostwa Ukrainy w NATO od 2012 roku - poinformowała dziś ukraińska Fundacja Demokratyczni Inicjatywy, przedstawiając swój najnowszy sondaż w tej sprawie.

By Current file:Found by 475847394d347339 in websites noted in the source section.Previous file:Vectorization: Mysid and uploaded to Flag of NATO.svgCode cleaned up by Artem Karimov. - Current file:Source:Source file on Wikimedia Commons Flag of NATO

W 2012 roku wejście do NATO popierało jedynie 13 proc. Ukraińców. W sierpniu tego roku było ich 42 proc. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim najwięcej zwolenników ma na zachodzie kraju - jest ich tam 71 proc. W obwodach centralnych za obecnością kraju w NATO jest 52 proc. pytanych, a na wschodzie i południu Ukrainy odpowiednio 32 i 20 proc.

Gdyby referendum w sprawie wejścia do NATO odbywało się w sierpniu, wzięłoby w nim udział 63 proc. obywateli. 67 proc. respondentów zadeklarowało, że głosowałoby za, 28 proc. byłoby przeciwko, a 5 proc. nie potrafiło określić swojego stanowiska.

„Idea sojuszu wojskowego z Rosją i innymi krajami Wspólnoty Niepodległych Państw w porównaniu z innymi opcjami bezpieczeństw państwa cieszy się stabilnie niskim poziomem poparcia, który w sierpniu 2018 roku wyniósł jedynie 6 proc.”

- przekazała Fundacja.

W czerwcu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że dążenie jego kraju do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej należy wpisać do konstytucji. W tym samym miesiącu Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uchwaliła ustawę o bezpieczeństwie narodowym, w której jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NATO #Ukraina

redakcja