- Jest wróg, Federacja Rosyjska. Ten atak jest przeciwko naszym wspólnym wartościom. Jeśli Ukraina nie odeprze tej agresji, to ta agresja może rozprzestrzenić się dalej uderzając niestety w naszych przyjaciół z Trójkąta Lubelskiego - powiedział w pierwszym wywiadzie od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski na antenie TVP Info.
Przywódcy: Polski - Andrzej Duda, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski i Litwy - Gitanas Nauseda spotkali się w środę we Lwowie na szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Prowadzący zapytał prezydenta Ukrainy, jakie są efekty tego spotkania.
"W tym formacie nie chodzi o taktykę. Tu chodzi o strategię. Strategia Trójkąta Lubelskiego dotyczy tego, co łączy nasze państwa. Jesteśmy razem. Są kwestie łączące nas historycznie. Obecnie jest jednakowe rozumienie potężnych partnerów. Potężni partnerzy to nie tylko liderzy. Liderzy tylko dają ważne przesłania, a potęga polega na jednoczeniu się społeczeństw. Nasze społeczeństwa wspierają się nawzajem. Podążają w jednym kierunku"
- oznajmił Zełenski.
Zełenski: Polska i Litwa są dla Rosji atrakcyjnym celem pod kątem jej zakusów imperialnych #wieszwięcej @ZelenskyyUa pic.twitter.com/lw5ksSnWcD
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) January 12, 2023
"Nie możemy zaprzepaścić tych relacji. Jest wróg, Federacja Rosyjska. Ten atak jest przeciwko naszym wspólnym wartościom. Jeśli Ukraina nie odeprze tej agresji, to ta agresja może rozprzestrzenić się dalej, uderzając niestety w naszych przyjaciół z Trójkąta Lubelskiego. To dlatego, że stanowią one atrakcyjny cel dla rosyjskiej agresji"
- ocenił.
Zełenski powiedział również, że Polska i Litwa to państwa, które jako pierwsze zaoferowały Ukrainie wsparcie oraz kontynuują te działania.
"Na kilka godzin przed rozpoczęciem inwazji Andrzej i Gitanas byli na Ukrainie. Wspierali nas nie przez telefon, a swoją obecnością na Ukrainie. Rozmawialiśmy, jak będziemy działać dalej. To partnerstwo strategiczne i przyjaźń trzech naszych państw"
- przypomniał prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy: Przypominam, że chwilę przed inwazją prezydenci Litwy i Polski byli na Ukrainie i nas wspierali#wieszwięcej @ZelenskyyUa @tdjedruchow pic.twitter.com/hu83xdaPBP
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) January 12, 2023
W programie rozmawiano także o tym, iż Polska postanowiła przekazać Ukrainie kompanię czołgów Leopard w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.
"Polska w pojedynkę nie jest w stanie dostarczyć takich ilości broni, która jest niezbędna dla zwycięstwa. Chodzi o obronę przed Rosją. Po stronie Rosji są tysiące czołgów i bojowych wozów opancerzonych. Polska może być motorem i jest tym lobbystą. Nasze partnerstwo jest partnerstwem strategicznym. Polska i Litwa mogą rozpocząć akcje polegającą na pozyskiwaniu dla Ukrainy czołgów. Różne państwa mają różny sprzęt i są pewne sygnały o ich przekazaniu Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że Polska przekaże nam tyle sprzętu, ile będzie w stanie. Ten krok może sprawić, że w ślady Polski pójdą także inne kraje"
- powiedział Zełenski.