Podczas pobytu prezydenta Ukrainy w Polsce doszło do podpisania umów w sprawie dostaw 150 transporterów opancerzonych KTO Rosomak, 3 modułów kompanijnych samobieżnych moździerzy RAK, a także 100 zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun. Moździerze samobieżne RAK dołączą do armatohaubic AHS Krab, które już od kilku miesięcy z powodzeniem wykorzystywane są przez ukraińskich artylerzystów w walce z rosyjskim agresorem.
Ukraina zakupiła dzisiaj od Polski 100 przenośnych przeciwlotniczych pocisków Piorun, 150 kołowych transporterów opancerzonych ale również trzy moduły kompanijne moździerzy samobieżnych RAK.
🇺🇦 kupuje od 🇵🇱 zakładów 150 Rosomaków, 3 moduły kompanijne samobieżnych moździerzy RAK, 100 Piorunów. Wierzymy, że po wojnie polski świetny sprzęt wojskowy będzie w wielu przypadkach podstawowym wyposażeniem armii UA. 👍👍 @MorawieckiM, @mblaszczak, @SasinJacek. 🇵🇱🤝🇺🇦 pic.twitter.com/RWf4FzN5nD
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) April 5, 2023
RAK to samobieżny moździerz kalibru 120 mm zaprojektowany i wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Huta Stalowa Wola (HSW). Moździerz znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Sama zaś wieża jest ponadto w pełni automatyczna przez co nie potrzebuje ingerencji człowieka. Zasięg rażenia RAK-a wynosi od 8 do 12 km a za sprawą współpracy z dronami możliwe jest znaczące zwiększenie jego celności.
Szybkostrzelność RAK-a wynosi od 6 do 8 strzałów na minutę. Ponadto, moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. RAK uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy. Dodatkowe uzbrojenie stanowi uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000D z dzienno-nocnym celownikiem BAZALT.
Warto zauważyć, że w Siłach Zbrojnych RP kompanijny moduł ogniowy moździerzy samobieżnych Rak kal. 120 mm przeznaczony jest do realizacji wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu zmotoryzowanego. W skład każdego kmo wchodzi osiem samobieżnych moździerzy RAK, cztery AWD (artyleryjskie wozy dowodzenia) trzy artyleryjskie wozy amunicyjne (AWA), dwa artyleryjskie wozy rozpoznawcze (AWR), jeden artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia (AWRU).
Moździerze samobieżne RAK dołączą do armatohaubic AHS Krab, które już od kilku miesięcy z powodzeniem wykorzystywane są przez ukraińskich artylerzystów w walce z rosyjskim agresorem.
⚡️🇺🇦26th Artillery Brigade named after Corporal Roman Dashkiewicz about 🇵🇱Polish 155mm howitzers AHS Krab:
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) March 27, 2023
These "tweezers" find the enemy tens of kilometers away with such accuracy that they can get into a matchbox. pic.twitter.com/5zdNChS0I3