Estonia rozważa przekazanie w kolejnym pakiecie zbrojeniowym Siłom Zbrojnym Ukrainy amunicji kasetowej DM632, która świetnie nadaje się do niszczenia zarówno celów opancerzonych jak i piechoty. Rząd w Tallinie przed dostarczeniem amunicji kasetowej musi jednak otrzymać zgodę od Niemiec, które są producentem tego uzbrojenia. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę obydwie strony korzystają z amunicji kasetowej. Należy jednak podkreślić, że wojska agresora używały amunicji kasetowej również do uderzeń na obiekty cywilne.
Na temat możliwych dostaw amunicji kasetowej na Ukrainę informował w tym tygodniu estoński, publiczny nadawca radiowo-telewizyjny ERR, powołując się na na ministra obrony Hanno Pevkura. Przekazanie pocisków artyleryjskich jest uzależnione od zgody strony niemieckiej, która jest producentem amunicji kasetowej DM632.
Amunicja wyprodukowana przez niemiecki koncern Rheinmetall z powodzeniem może być wystrzeliwana z systemów artyleryjskich kal. 155 mm. Amunicja wybucha na wysokości 300-500 metrów uwalniając 63 pociski DM1385 ,które są w stanie pokryć obszar o wielkości około 100 metrów kwadratowych. Amunicja kasetowa bardzo dobrze nadaje się do niszczenia celów opancerzonych takich jak bojowe wozy piechoty czy też transportery opancerzone, a także piechoty wroga.
-Ta amunicja ma zarówno właściwości przeciwpiechotne, jak i przeciwpancerne — wyjaśnił Mäesalu. Jeśli trafi na pojazd opancerzony, skumulowany ładunek przebije się przez niego – mówi ppłk Kaarel Mäesalu, szef działu rozwoju zdolności estońskich sił zbrojnych.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę obydwie strony korzystają z amunicji kasetowej. Należy jednak podkreślić, że wojska agresora używały amunicji kasetowej również do ostrzelania obiektów cywilnych.
#Ukraine: Two Ukrainian 5P85D/S launchers of the S-300PS air defense system were destroyed by the Russian army in the vicinity of Lisna Stinka, #Kharkiv Oblast, using cluster munitions. pic.twitter.com/WFpgF1NnJE
— ?゚ヌᆭ Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) January 26, 2023
Do konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej przystąpiło na świecie ponad 100 państw, w tym Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Na liście nie ma jednak USA, Polski, Łotwy Estonii, czy też Ukrainy oraz Rosji.