Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Trwa spotkanie Duda-Erdogan

Od ceremonii oficjalnego powitania przed pałacem prezydenckim w Ankarze rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Turcji, Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana. Mają oni rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce; dojdzie też do podpisania umów dwustronnych, w tym na zakup dronów.

Twitter/ Prezydent.pl

Najpierw prezydenci będą rozmawiać "w cztery oczy", następnie zaplanowano rozmowy obu delegacji.

Jak informował wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, omówione zostaną m.in. kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli, a także kwestie gospodarcze.

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w sferze współpracy gospodarczej. W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu - dodał minister.

Podczas spotkania dojdzie do podpisania kilku umów dwustronnych, m.in. na dostawę dronów bojowych klasy MALE Bayraktar TB2 oraz umowa wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego. Spodziewane jest także podpisanie umów dotyczących współpracy w sektorze rolnictwa, sportu i turystyki.

Szef MON Mariusz Błaszczak informował w sobotę, że Polska kupi od Turcji cztery zestawy dronów bojowych. Tym samym Wojsko Polskie zostanie wyposażone w 24 sztuki tureckich dronów bojowych.

"To są Bayraktary" - dodał minister. Jak zaznaczył, są to bezpilotowce, które mają zdolności uderzeniowe - będą uzbrojone w pociski przeciwpancerne. "To jest realna broń. Pierwszy zestaw trafi do Wojska Polskiego za rok, w 2022 r." - zapowiedział.

Błaszczak podkreślił również, że zakup jest uzupełniony o "pakiet logistyczny i szkoleniowy", a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie "przedsiębiorstwo wojskowe".

"Do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych - broń sprawdzona, broń skuteczna, broń, która odstrasza agresora" - powiedział Błaszczak.

Wcześniej w poniedziałek prezydent wziął udział w prezentacji Archiwum i Biblioteki dyplomaty Michała Sokolnickiego.

Duda złożył również wieniec w Mauzoleum Kemala Ataturka, twórcy i pierwszego prezydenta współczesnego państwa tureckiego.

Urodzony w 1881 r. Mustafa Kemal był w czasie I wojny światowej jednym z głównych dowódców armii Imperium Osmańskiego, a po jego upadku stanął na czele walki o niepodległość Turcji zagrożonej rozbiorami. Po utworzeniu w 1923 r. republiki został jej pierwszym prezydentem, przeprowadzając szereg reform modernizujących kraj.

Zniósł sułtanat, a potem kalifat, wprowadzając w to miejsce republikańską formę rządów, w której suwerenem stał się naród. Wprowadził laicyzm jako jedną z naczelnych zasad państwa oraz świeckie prawo, które zostało skopiowane z kodeksów krajów europejskich. Przyznał pełne prawa obywatelskie kobietom. Przeprowadził reformę językową i zmienił alfabet z arabskiego na wywodzący się z łacińskiego alfabet turecki. Wprowadził nazwiska, sam wybierając sobie Ataturk, czyli "ojciec Turków". Zachęcał do zamiany tradycyjnych islamskich strojów na europejskie, a w przypadku urzędników państwowych nawet to nakazywał.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP