W obchodzonym w wielu państwach Dniu Zwycięstwa nie powinno zapominać się o zbrodniach komunizmu, do jakich doszło w Europie Wschodniej po upadku nazizmu - pisze dziś szwedzki największy dziennik „Dagens Nyheter”, dodając że wówczas swoim wpływem „bestialska komunistyczna dyktatura Stalina” objęła m.in. Polski, Czech, Węgier. „Podczas gdy jedna połowa Europy została wyzwolona, druga jej część została zniewolona” – podkreśla gazeta.
Największy szwedzki dziennik przypomina, że w Moskwie miała odbyć się wielka defilada z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej. „Prezydent (Władimir Putin) miał zostać uhonorowany czołgami i defilującymi żołnierzami, a (prezydenci) Xi Jinping i Emmanuel Macron mieli okazać chińską i francuską wdzięczność” - pisze gazeta o planach parady na Placu Czerwonym, które pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
Według „DN” Putin odwołuje się do Związku Radzieckiego w momentach, gdy jest mu to wygodne, a zwłaszcza do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przeciwko nazizmowi (tak określany jest w Rosji etap II wojny światowej od ataku Niemiec hitlerowskich na ZSRS). „Rosyjski przywódca chętnie wykorzystuje historię jako broń, nawet jeśli trzeba ją fałszować. Ostatnio broni paktu Stalina z Hitlerem z początku II wojny światowej, którego istotą było podzielenie Polski. Dopiero, gdy Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki w 1941 roku, nazizm stał się wrogiem komunizmu” - podkreśla autor komentarza.
Zarazem - jak dodaje gazeta - nic nie może umniejszyć zbrodni nazistowskich Niemiec. Podczas II wojny światowej zginęło około 36 mln Europejczyków, z czego ponad połowa to byli obywatele Związku Radzieckiego. Antysemityzm był filarem ideologii szerzonej przez Hitlera, a przemysłowa zagłada 6 mln Żydów była wyjątkową zbrodnią w historii ludzkości.
„DN” zauważa, że demokracje i gospodarki Europy Zachodniej mogły zostać odbudowane i ponownie rozwijać się dzięki pomocy i ochronie, jakiej udzieliły im USA. Inaczej na Wschodzie, gdzie choć formalnie wojna skończyła się w 1945 roku, to kraje takie jak Polska, Czechosłowacja i Węgry były pod wpływem „bestialskiej komunistycznej dyktatury Stalina”. „Podczas gdy jedna połowa Europy została wyzwolona, druga jej część została zniewolona” - podkreśla gazeta.
Autor artykułu przypomina o walce państw Układu Warszawskiego z „dominacją sowiecką i jej marionetkowymi rządami”, opisując poszczególne krwawo stłumione powstania. Wymieniane są także zbrodnie Stalina wobec rosyjskich opozycjonistów, aparat tajnych służb w DDR oraz chińska dyktatura Mao Zedonga.
"W imię komunizmu zginęło 100 mln ludzi, to znacznie więcej niż podczas II wojny światowej. (...) Putin nazwał upadek muru berlińskiego „katastrofą geopolityczną”. To kpina z ofiar totalitaryzmu"
- podkreśla „DN”.