– Jestem tu, by wyrazić polityczną wolę mego kraju, by aktywnie zaangażować się w budowę pokoju i podtrzymywanie wysiłków pokojowych – powiedział w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Wystąpił on podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Minister wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconemu budowaniu i utrwalaniu pokoju. Jego uczestnicy odnosili się do raportu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa "Budowanie pokoju i podtrzymywanie pokoju".
Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że zapobieganie konfliktom i budowanie trwałego pokoju jest trudnym zadaniem dla wszystkich członków społeczności międzynarodowej. Wewnętrzne konflikty, asymetryczne ataki, pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka uznał za wyzwania dla których sprostania niezbędne jest zaangażowanie ONZ, jej państw członkowskich, organizacji regionalnych i społeczeństwa obywatelskiego.
Zdaniem szefa polskiego MSZ budowanie i podtrzymywanie pokoju musi uwzględniać wszystkie trzy nadrzędne cele ONZ: bezpieczeństwo, rozwój i prawa człowieka. Zmieniający się zakres i charakter obecnych konfliktów określił jako poważne wyzwanie. Tym bardziej że gwałtowne lokalne konflikty i wojny często przekraczają granice państw i przenikają na poziom regionalny i międzynarodowy.
Bezpieczeństwo wewnętrzne i międzynarodowe jest ze sobą powiązane, a zatem skuteczne działania na rzecz zapobiegania konfliktom podejmowane na poziomie międzynarodowym poprawiają też bezpieczeństwo na poziomie krajowym – argumentował.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że pokojowe wysiłki ONZ prowadziły do zakończenia konfliktów i wiodły do pokoju. Aby pokój stał się zrównoważony, wskazał minister, należy wykorzystywać wszystkie dostępne instrumenty w spójny sposób.
Dobrym przykładem takich działań są pomyślnie zakończone operacje pokojowe UNMIL w Liberii w zeszłym miesiącu i UNOCI na Wybrzeżu Kości Słoniowej w ubiegłym roku – przypomniał minister Czaputowicz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważne rozmowy szefa MSZ w USA