Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rumunia: Jak poradziła sobie prawica?

Socjaldemokraci (PSD) i liberałowie (PNL), partie tworzące koalicję rządzącą w Rumunii i wystawiające w wyborach europejskich wspólną listę, zdobyły najwięcej głosów w niedzielnych wyborach do PE – wynika z pierwszych sondaży exit poll.

Parlament Europejski
Parlament Europejski
Filip Błażejowski - Gazeta Polska

Sojusz PSD-PNL zdobył 54 proc. głosów, a na drugim miejscu jest prawicowy Związek na Rzecz Jedności Rumunów (AUR) z wynikiem 14 proc. Trzecia pozycja należy do aliansu centroprawicowego Dreapta Unita, 11 proc. – wynika z sondażu exit-poll przeprowadzonego przez ośrodek Curs-Avangarde na podstawie danych z godz. 20 (dwie godziny przed zamknięciem lokali wyborczych). Przytacza je portal News.ro.

Według badania 5-procentowy próg wyborczy przekroczyła również partia mniejszości węgierskiej UDMR.

W niedzielę Rumuni głosowali również w wyborach samorządowych. Opublikowano już wyniki exit poll tego samego ośrodka w wyborach burmistrza stolicy. Według tego badania najwięcej głosów – 45 proc. - zdobył obecny burmistrz Nicusor Dan, a na drugiej pozycji z wynikiem 24 proc. uplasowała się kandydatka PSD Gabriela Firea.

Reprezentujący PSD premier Rumunii Marcel Ciolacu, komentując pierwsze sondaże wyborcze, oświadczył, iż „PSD zwyciężyła”, a „głosowanie potwierdziło, że dobrze rządzimy”. Z kolei lider PNL, przewodniczący senatu Nicolae Ciuca, mówił, że wybory potwierdziły, że jego partia „jest najmocniejszą siłą prawicową w Rumunii”.

Frekwencja w Rumunii była nie tylko wysoka na tle innych państw UE, ale również wyższa niż w poprzednich wyborach. Media zwracają uwagę, że mało aktywni byli ci rumuńscy wyborcy, którzy głosowali poza granicami kraju.

Frekwencja w wyborach europejskich do godz. 22 czasu lokalnego (gdy zamknięto krajowe lokale wyborcze) wyniosła 52,37 proc., a w samorządowych - 49,99 proc.

Rumunii przypadną w nowym PE 33 miejsca, a o każde z nich walczyło średnio 15 osób. Ogółem w wyborach uczestniczyło 12 partii lub sojuszy oraz czworo kandydatów niezależnych. W sumie o fotel europosła ubiegały się 494 osoby (w tym 167 kobiet; 33,8 proc.).

Do wyborów samorządowych zarejestrowało się ponad 207 tys. kandydatów, którzy walczyli o 3168 stanowisk burmistrzów, a także radnych różnych szczebli administracji lokalnej.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

am