10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polacy niewpuszczeni na uroczystości w obozie Ravensbrueck! Organizatorzy woleli niemiecką Antifę

Dziś w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. W mediach społecznościowych czytamy, że doszło do skandalu - na uroczystości nie została wpuszczona bowiem grupa Polaków.

Polska delegacja nie została wpuszczona na teren obozu koncentracyjnego Ravensbrueck
Polska delegacja nie została wpuszczona na teren obozu koncentracyjnego Ravensbrueck
Twitter.com/Tomasz Duklanowski @TDuklanowski

Wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck, położonego w kraju związkowym Brandenburgia, nastąpiło 30 kwietnia 1945 roku. Znajdowało się w nim wówczas ok. 2 tys. więźniów – przypomniał dziś niemiecki "Zeit", podkreślając, że był to największy obóz kobiecy na terenie Niemiec. W latach 1939-45 więziono tam 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn i 1 tys. dziewcząt z 40 państw. Polki stanowiły największą grupę spośród kobiet więzionych w KL Ravensbrueck. Na terenie obozów w Ravensbrueck i Sachsenhausen zamordowanych zostało prawie 40 tys. Polek i Polaków.

Tym większym skandalem wydaje się fakt, że organizator nie wpuścił na zaplanowane na dziś uroczystości grupy Polaków. O sprawie pisze portal Radia Szczecin.

Niewpuszczeni na uroczystości Polacy to delegacja Związku Narodowych Sił Zbrojnych ze Szczecina.

- Przyjechaliśmy jako związek żołnierzy NSZ upamiętnić nasze więźniarki, które były tutaj torturowane, mamy wieniec biało-czerwony. Policja nas nie wpuszcza, bo nie, skandal to mało powiedziane - powiedział w rozmowie z Radiem Szczecin Grzegorz Kozak, przewodniczący związku.

 "Kibice Pogoni Szczecin oraz mieszkańcy Szczecina wybrali się, aby upamiętnić ofiary niemieckiego bestialstwa. Niemiecka policja blokuje im dostęp do obozu"

– poinformował na Twitterze Dariusz Matecki, szczeciński radny z ramienia Solidarnej Polski.

Matecki przywołuje relację jednego z uczestników, który podaje, że "organizatorzy mogą wybrać, kogo sobie życzą na obchodach, a kogo nie".

O sprawie poinformował także korespondent TVP w Niemczech, Cezary Gmyz, wskazując, że "dyrekcji muzeum nie przeszkadza ani flaga Antify, ani gieorgijewska wstążka, będąca symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przeszkadzały tylko symbole NSZ".

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Ib Katznelson z Danii, jeden z nielicznych ocalałych.

Rosyjska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Irina Szczerbakowa, współzałożycielka zakazanej w Rosji organizacji praw człowieka Stowarzyszenie Memoriał, upamiętniła m.in. cywilne ofiary agresji Kremla na Ukrainie.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Niemcy #Europa #rocznica #obóz

az,md