Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Prezydent Nawrocki po spotkaniu z Trumpem: „Gwarancje bezpieczeństwa dla Polski zostały potwierdzone”

„Dzisiaj gwarancje bezpieczeństwa dla Polski zostały potwierdzone. Nie ma takich planów, aby wycofywać żołnierzy amerykańskich z Polski” – powiedział prezydent Karol Nawrocki po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Podczas forum w Davos doszło do spotkania prezydenta RP z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Informację o rozmowie potwierdziła rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt, a sam prezydent Nawrocki określił spotkanie jako udane. Jak przekazali amerykańscy dziennikarze towarzyszący Donaldowi Trumpowi w ramach tzw. poolu, rozmowa odbyła się bez udziału mediów.

Po spotkaniu, w rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Telewizji Republika, prezydent Nawrocki podkreślił, że głównym tematem była kwestia bezpieczeństwa i obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

- Spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem dotyczyło kwestii bezpieczeństwa. Potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski, dla obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce – to stała agenda naszych spotkań

- mówił.

Jak zaznaczył, rozmowy objęły także kwestie gospodarcze oraz międzynarodowe.

- Kilka słów zamieniliśmy także o sytuacji ekonomicznej, o grupie G20, że Polska za sprawą zaproszenia prezydenta Trumpa jest w grupie G20

- wskazał.

Istotnym wątkiem była również sytuacja międzynarodowa oraz inicjatywa powołania rady pokoju, szeroko omawiana podczas tegorocznego forum. Jak punktował:

„Spotkanie to dotyczyło naszych przyszłych planów, ale w istocie – sytuacji wokół rady pokoju, która ma być jutro zainaugurowana. To chyba najszerzej, obok Grenlandii, dyskutowana kwestia w samym Davos”.

Prezydent RP jednoznacznie odniósł się do spekulacji dotyczących ewentualnego wycofania wojsk USA z Polski:

- Nie ma takich planów, aby wycofywać żołnierzy amerykańskich z Polski. Pan prezydent Donald Trump potwierdził to, o czym rozmawialiśmy – jest trwałe, stałe, a USA są sojusznikiem Polski. To cieszy.

W rozmowie pojawił się także temat relacji USA z Unią Europejską i napięć wokół m.in. Grenlandii czy ceł.

Prezydent wskazał również, że "z całą pewnością relacja Polski – za sprawą naszej osobistej relacji pomiędzy dwoma prezydentami – jest lepsza niż innych krajów UE".

- Nasza strategia, niezależnie od tego, kto jest prezydentem, a kto premierem, zawsze wpisane ma strategiczne partnerstwo z USA w kwestiach gospodarczych, ekonomicznych i wojskowych

- podkreślił.

Prezydent Nawrocki podkreślił stabilność relacji Warszawy z Waszyngtonem mimo napięć na arenie międzynarodowej i sporów wewnątrz UE.

- Wyczuwa się napięcie, dyskusje wokół Grenlandii, kolejne taryfy celne, natomiast szczęśliwie omija to dzisiaj Polskę. Nasza relacja jest mocna, stabilna. (…) Daję gwarancję – bardzo się z tego cieszę – stabilizacji relacji Polski i USA. To dzisiejsze spotkanie to w istocie potwierdziło

- dodał.

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane