10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polska wprowadza zmiany w ruchu lotniczym, KE oburzona: „Kalejdoskop indywidualnych środków”

Komisja Europejska zaproponowała dziś, by wszelkie środki podejmowane przez państwa członkowskie, które ograniczają swobodne przemieszczanie się w związku z pandemią koronawirusa, były skoordynowane na szczeblu UE i jasno podawane do wiadomości publicznej. Wcześniej KE wyraziła "niezadowolenie", gdy Polska zapowiedziała zakaz lotów dotyczący niektórych krajów.

Siedziba Komisji Europejskiej / Fot Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W propozycji Komisji określono cztery kluczowe obszary, w których państwa członkowskie powinny ściślej współpracować. Są to:

  • wspólne kryteria i progi dla państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży;
  • określenie wspólnych kryteriów wykorzystujących uzgodniony kod kolorystyczny;
  • wspólne ramy dla środków stosowanych wobec podróżujących z obszarów wysokiego ryzyka;
  • jasne i terminowe informowanie opinii publicznej o wszelkich ograniczeniach.

- Dzisiaj proponujemy państwom członkowskim dobrze skoordynowane, przewidywalne i przejrzyste podejście do ograniczeń podróży tam, gdzie są one potrzebne, zawsze stawiając na pierwszym miejscu ochronę zdrowia publicznego. Musimy unikać dalszych zakłóceń i tak już niestabilnych gospodarek oraz dodatkowej niepewności dla obywateli, którzy dokonali ogromnych poświęceń. Tego się od nas oczekuje po wielu miesiącach obecności Covid-19 w naszym życiu

- powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że od marca Komisja opracowała i stworzyła solidne podstawy zaleceń dotyczących kontroli na granicach wewnętrznych i zewnętrznych, które mają być przestrzegane przez państwa członkowskie.

- Dzisiejsze działania opierają się na dotychczasowych osiągnięciach, abyśmy mogli w pełni korzystać ze strefy Schengen. Dlatego chcemy jasnego systemu "zielony-pomarańczowy-czerwony", a nie kalejdoskopu indywidualnych środków

- wskazała.


Komisja proponuje kolor zielony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi mniej niż 25 w okresie 14 dni oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi mniej niż 3 proc.

Kolor pomarańczowy byłby przeznaczony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 nie przekracza 50 w okresie 14 dni, przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi przynajmniej 3 proc., lub łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi między 25 a 150, przy czym odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi mniej niż 3 proc.

KE proponuje kolor czerwony dla obszaru, na którym łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 przekracza 50 w okresie 14 dni oraz odsetek pozytywnych testów ze wszystkich testów na Covid-19 wynosi przynajmniej 3 proc., lub łączna liczba nowo zgłoszonych przypadków Covid-19 wynosi ponad 150 na 100 tys. osób w okresie 14 dni.

Kolor szary byłby przyporządkowany do obszaru, co do którego brak jest wystarczających informacji, aby ocenić kryteria zaproponowane przez Komisję lub jeżeli liczba testów na Covid-19 przeprowadzonych na 100 tys. osób nie przekracza 250.


W środę po północy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Z powodu epidemii Covid-19 do 15 września niemożliwe będą połączenia lotnicze z 44 krajami. W wykazie znalazły się m.in. Hiszpania, Malta, Mołdawia, Czarnogóra i Stany Zjednoczone. Rozwiązanie nie przypadło do gustu Komisji Europejskiej.

- Komisja jest co do zasady zdania, że inne środki, takie jak zachowanie dystansu fizycznego, śledzenie kontaktów i stosowanie środków higieny, są bardziej odpowiednie, by powstrzymywać rozprzestrzenianie się choroby niż ograniczenia lotów jako takie

- wskazał rzecznik KE Christian Wigand.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Komisja Europejska #zakaz lotów

am