1 lipca Polska przejmie od Czech prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli planuje zorganizować w ciągu półrocza ponad 300 wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych.
Polska prezydencja ma zostać zainagurowana 30 czerwca w siedzibie SP RP w Brukseli. W uroczystości mają wziąć udział nie tylko ambasadorzy przy UE państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Polski, Czech, Słowacji i Węgier, ale również Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Zaproszeni zostali też unijni komisarze z krajów V4.
„Na okres polskiej prezydencji przypadają ważne wydarzenia, z którymi będzie musiała zmierzyć się wspólnie UE, w tym rozmowy dotyczące przyszłego unijnego budżetu i funduszu odbudowy, negocjacje umowy z Wielką Brytanią o przyszłym partnerstwie i prace legislacyjne związane z Europejskim Zielonym Ładem. W rozmowach z naszymi partnerami chcemy kłaść nacisk na te kwestie”
– powiedział Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
3 lipca zaplanowano też z okazji przejęcia prezydencji przez Polskę piknik na stadionie Fallon w Brukseli, w czasie którego w towarzyskim meczu piłki nożnej zmierzą się dyplomaci krajów V4 z dyplomatami państw należących do tzw. „oszczędnej czwórki” UE, czyli Danii, Holandii, Szwecji i Austrii. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia w meczu będzie mogło wziąć udział 20 zawodników, a nie 22.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE podkreśla, że pomimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie zamierza odwoływać żadnego z zaplanowanych w Brukseli 300 wydarzeń o charakterze politycznym, gospodarczym i kulturalnym, związanych z polską prezydencją w V4.
Z rozmów z polskimi dyplomatami w Brukseli wynika, że Polska będzie chciała wykorzystać ten okres, by zademonstrować środkowoeuropejską solidarność w obliczu trudnych rozmów dotyczących unijnych ram finansowych, przyszłego rozszerzenia UE czy negocjacji z Wielką Brytanią. Będzie to także okres intensywnych prac legislacyjnych w Komisji Europejskiej nad unijną polityką klimatyczną.
Prace nad ostatecznym programem prezydencji w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli jeszcze trwają.
Wiele wydarzeń ma być organizowanych w formacie rozszerzonym, czyli z udziałem innych państw Europy Środkowo-Wschodniej - krajów bałtyckich, Bułgarii, Rumunii czy Chorwacji. Choć w trakcie polskiej prezydencji ma odbyć się wiele spotkań z udziałem krajów na różnych szczeblach dyplomatycznych, które będą poświęcone konkretnym unijnym tematom, organizatorzy podkreślają, że nie chcą, aby były to tylko lunche i kolacje.
Przykładowo jeszcze na wrzesień planowane jest zorganizowanie seminariów poświęconych współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, Europejskiego Zielonego Ładu, migracji i unijnego programu finansowania nauki Horyzont Europa. Ma się odbyć także szereg spotkań wielostronnych w sprawie np. europejskiej płacy minimalnej, praworządności czy przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią.
Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.
Grupa Wyszehradzka powstała w lutym 1991 roku. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.