Aż 91 proc. Polaków, 75 proc. Holendrów oraz 71 proc. Szwedów jest pozytywnie nastawionych do NATO. Właśnie wyniki w tych trzech krajach są najwyższymi, jeśli chodzi o poparcie wśród 13 wybranych państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska, jak wynika z badania, wyróżnia się również największą niechęcią do Rosji i samego Władimira Putina.
Raport w tej sprawie (sondaże waszyngtońskiego ośrodka Pew Research Center) opublikowano na początku lipca w związku ze szczytem NATO w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca.
Kolejnymi krajami po Polsce, Holandii i Szwecji, w których społeczeństwa wyrażają pozytywną opinię na temat NATO są: Wielka Brytania (66 proc.), Niemcy (64 proc.), Kanada i Węgry (po 63 proc.), Włochy (60 proc.), USA (58 proc.), a także Francja (54 proc.).
Amerykański sondaż pokazuje, że pozytywnie o Sojuszu wypowiada się mniej Hiszpanów (45 proc.), Turków (42 proc.) oraz Greków (37 proc.).
Z badania wynika również, że 88 proc. polskich ankietowanych uważa członkostwo Polski w NATO za "ważne ze względu na bezpieczeństwo narodowe", a 55 proc. określa je jako "bardzo ważne".
Ponadto w opracowaniu podkreślono, że "wśród badanych przez nas opinii publicznych (w wielu krajach) Polacy wyróżniają się bardzo pozytywnymi opiniami o NATO oraz bardzo negatywnymi na temat Rosji oraz Putina".
97 proc. Polaków ma negatywny stosunek do Rosji, a 98 proc. nie ma zaufania do Władimira Putina na arenie międzynarodowej.