Błogosławiona rodzina Ulmów przypomina, że "uświęcenie jest drogą wspólnotową, którą należy podejmować razem, a nie w pojedynkę" - powiedział papież Franciszek, przywołując w czwartek polską rodzinę beatyfikowanych we wrześniu męczenników, zamordowanych przez Niemców w 1944 roku za ukrywanie Żydów. Mówiono o nich podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.
O rodzinie Ulmów papież wspomniał podczas spotkania z uczestnikami kongresu na temat "wspólnotowego wymiaru świętości".
Portal Vatican News przytoczył słowa ojca François-Marie Lethela, konsultora Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który powiedział w wystąpieniu, że błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci są "wzorem praktycznej realizacji przykazania miłości aż po oddanie życia za prześladowanych braci". - „Wydarzeniem dużej wagi dla Kościoła była beatyfikacja całej rodziny 10 września tego roku w Polsce" - przypomniał. - „Beatyfikacja całej rodziny Ulmów daje nam pełne i ostateczne światło na wspólnotowy wymiar świętości w łasce męczeństwa” - stwierdził mówca.
Dodał: „W okupowanej przez nazistów Polsce Józef i Wiktoria przyjęli ośmioro Żydów, członków dwóch rodzin, i ukrywali ich przez półtora roku w swoim domostwie. Wiedzieli, że ryzykują życiem”. Karmelita zaznaczył, że “to dramatyczne zjednoczenie rodziny żydowskiej i rodziny chrześcijańskiej w tym samym męczeństwie ma znaczenie bardzo głębokie oraz daje najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską”.
„Decyzja obojga małżonków była oświecona przypowieścią o Dobrym Samarytaninie. Podkreślili ten tekst w swojej Biblii. Tak jak Samarytanin w Ewangelii nie przynależeli do narodu żydowskiego, ale całkowicie zrealizowali w praktyce przykazanie miłości wobec bliźniego aż do oddania życia za prześladowanych braci" - zaznaczył ojciec Lethel.