Według „WSJ”, informacje o napisach na nabojach użytych przez strzelca pojawiły się również w wewnętrznym systemie informacji FBI. Śledczy mieli odnaleźć je w magazynku karabinu myśliwskiego o kalibrze 7,62 mm - jeden zużyty i trzy niewystrzelone. Wszystkie miały mieć napisy o tematyce transpłciowej i antyfaszystowskiej.
Jak zauważa dziennik, w momencie oddania śmiertelnego strzału przez napastnika, Kirk prowadził debatę ze studentami uniwersytetu w Orem w Utah właśnie na temat masakr dokonywanych przez transseksualistów. W ciągu ostatnich lat doszło do kilku takich incydentów, ostatnio w szkole katolickiej w Minnesocie w lipcu.
Podczas konferencji prasowej FBI miejscowa policja poinformowała o dokonaniu szeregu przełomów w śledztwie, w tym o znalezieniu broni w pobliskim lesie, odcisków przedramienia na karabinie i śladów butów. Śledczy poinformowali też, że zdobyli dobrej jakości nagranie wideo sprawcy i używają technologii, by go zidentyfikować. Zapowiedzieli, że opublikują te materiały, jeśli nie uda im się samodzielnie potwierdzić tożsamości sprawcy. Powiedzieli jednak, że sprawca wydawał się być w wieku studentów, dzięki czemu potrafił wmieszać się w tłum. Wcześniej FBI dwukrotnie informowało o zatrzymaniach podejrzanych, lecz za każdym razem okazywali się być niezwiązani z zabójstwem.
Sprawca miał oddać śmiertelny strzał z ok. 70 metrów z dachu jednego z budynków Utah Valley University, gdzie występował Kirk.