Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w wywiadzie dla "Financial Times" stwierdził, że "dla każdego Polaka Niemcy są punktem odniesienia, podczas gdy dla większości Niemców Polska jest sąsiadem jednym z wielu". - Polakom nie podoba się ta asymetria uwagi, iż z pewnością nie postrzegają siebie jako małego narodu - wypalił.
Thomas Bagger w lipcu 2022 roku objął stanowisko ambasadora Niemiec w Polsce, a już latem tego roku jego misja się zakończy. Tylko rok na stanowisku ambasadora - nie jest to często spotykana sytuacja w dyplomacji. Ale nawet już te kilka miesięcy wystarczyło, by Bagger wywołał skandal, który wpłynął na i tak napięte stosunki polsko-niemieckie.
Na początku 2023 roku Bagger stwierdził, że najlepszą formą kontaktu z ministrem Mariuszem Błaszczakiem będzie... Twitter. W dodatku zrobił to z - można rzec - "niemiecką gracją". Polski wicepremier Mariusz Błaszczak stwierdził w telewizyjnym wywiadzie fakt, że "to polityka Niemiec spowodowała, że Putin zdobył pieniądze, które spożytkował na wzmocnienie swojej armii". W odpowiedzi niemiecki ambasador w Polsce Thomas Bagger postanowił odnieść się do wypowiedzi polskiego wicepremiera... na Twitterze. Wypalił:
Czy pan minister wie, ile miliardów złotych Polska co roku przelewała do Moskwy w zamian za rosyjską energię?
Ta wypowiedź została uznana przez przedstawicieli polskiego rządu za skandaliczną. - Proszę opamiętać się i wrócić do instrumentów dyplomatycznych - pisał były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
Ale okazało się, że to nie jedyne słowa, z jakich Bagger zostanie w Polsce zapamiętany. "Financial Times" opublikował artykuł o stosunkach polsko-niemieckich, a tam ambasador Niemiec w Polsce znów dolał oliwy do ognia.
Istnieje pewna asymetria, ponieważ dla każdego Polaka Niemcy są punktem odniesienia, podczas gdy dla większości Niemców Polska jest sąsiadem jednym z wielu. Polakom nie podoba się ta asymetria uwagi, iż z pewnością nie postrzegają siebie jako małego narodu
Odchodzący ambasador niemiecki w wypowiedzi dla „Financial Times” diagnozuje rzekome kompleksy Polaków, którzy jego zdaniem pożądają niemieckiej atencji, bo „nie widzą się jako mały naród”.
— Zygfryd Czaban (@CDzwoni) May 3, 2023
To zdanie więcej mówi o Niemcach niż o nas. https://t.co/rRQj3v9e2F pic.twitter.com/ZpXISWvpda
Niemiecki poseł Dietmar Nietan w tym samym artykule przyznał, że wielu Niemców z góry traktuje Polskę, a "niektórzy z nich nie widzą Polaków na tym samym poziomie co my". Wypowiada się też Michał Baranowski, szef warszawskiego biura Fundacji German Marshall Fund, który twierdzi, że "czasami słyszy, że koledzy Berlinie mówią, że jeśli opozycja wygra, wszystko będzie po staremu", choć - jak twierdzi - frustracja jest ponadpartyjna.