Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Niemieccy uczniowie mają problem... z czytaniem

Wyniki międzynarodowego badania uczniów pokazały, że aż co czwarte dziecko w szkole podstawowej w Niemczech nie potrafi poprawnie czytać – podaje w środę portal NDR.

Autor:

W reakcji na te dane, opublikowane we wtorek w Berlinie, minister edukacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego Simone Oldenburg (SPD) zapowiedziała, że w kolejnym roku szkolnym we wszystkich klasach szkół podstawowych zostanie wprowadzony obowiązkowy czas, przeznaczony na kształcenie umiejętności czytania.

Z badania wynika, że jedna czwarta uczniów szkół podstawowych w Niemczech nie rozumie czytanych tekstów na tyle, aby móc sobie z nimi radzić w szkole. W testach umiejętności czytania wzięło udział blisko 4,6 tys. uczniów szkół podstawowych z całych Niemiec, w tym znalazło się sześć szkół z Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Minister Oldenburg zapowiedziała więcej lekcji języka niemieckiego, a także wzmacnianie umiejętności czytania w pozostałych przedmiotach szkolnych – np. 20 minut czytania podczas lekcji matematyki i przedmiotów ścisłych.

W ocenie związków oświatowych jest to „dobry sposób pomocy dzieciom z rodzin, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji edukacyjnej”. Stowarzyszenie nauczycieli (VBE) wezwało polityków, aby dali szkołom i nauczycielom więcej czasu na stworzenie nowych struktur nauczania po okresie pandemii koronawirusa. 

Autor:

Źródło: pap Niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane