Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Nie tylko drastyczne wyroki. Łukaszenka robi czystki wobec „nieprawomyślnych” w służbach

Siarhiej Cichanouski - białoruski bloger, mąż przywódczyni opozycji Swiatłany Cichanouskiej - został dziś skazany na 18 lat kolonii karnej. W tym samym procesie skazany został Mikoła Statkiewicz, długoletni działacz opozycji i krytyk rządów Alaksandra Łukaszenki. Otrzymał wyrok 14 lat kolonii karnej. Długoletnie wyroki sąd orzekł też dla pozostałych oskarżonych, którymi byli dwaj współpracownicy Cichanouskiego. Ale reżim Alaksandra Łukaszenki postanawia dokonać także czystek w aparacie bezpieczeństwa Białorusi i pozostawić tylko ludzi lojalnych wobec mińskiego satrapy. BYPOL donosi, że tylko w centrali ministerstwa spraw wewnętrznych stanowiska straci ok. 500 osób z 1000 zatrudnionych. - Napięcia wewnątrz reżimu rosną - skomentował to na Twitterze Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej.

fot. Homoatrox - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96161284

Reżim Łukaszenki, który odpowiada za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej i ściągnięcie na Białoruś tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zaostrza również politykę wewnętrzną. Dziś na wieloletnie wyroki kolonii karnej zostali skazani białoruscy opozycjoniści, na czele z blogerem Siarhiejem Cichanouskim (skazanym na 18 lat).Kilkunastoletnie wyroki usłyszeli dzisiaj również współpracownicy Cichanouskiego - Arciom Sakau i Dzmitryj Popau, a także inni krytycy rządów Łukaszenki - Mikoła Statkiewicz, Ihar Łosik oraz Uładzimir Cyhanowicz.

Solidarność ze skazanymi wyraziły polskie służby dyplomatyczne, które przypomniały jednocześnie, że w zakładach karnych na Białorusi przebywa już ponad 900 więźniów politycznych, a reżim próbuje - poprzez takie procesy - jeszcze bardziej zastraszyć społeczeństwo.

Represje reżimu dotkną również aparat bezpieczeństwa Białorusi. Jak donosi BYPOL, który określa się jako "związek funkcjonariuszy i policjantów, pracowników KGB, którzy porzucili służbę reżimowi i są teraz po stronie opozycji", Aleksander Łukaszenka szykuje czystki w bezpiece. BYPOL na swoim kanale na Telegramie przypomina, że szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Iwan Kubrakou, miał otrzymać rozkaz oczyszenia do 1 stycznia organów bezpieki z "nieprawomyślnych" funkcjonariuszy, w tym również tych z "centralnego aparatu ministerstwa"

BYPOL donosi, że listy "nieprawomyślnych" zostały przygotowane i czekają na realizację. W centrali MSW ze stanowisk ma zostać usuniętych ponad 500 osób (na ok. 1000 zatrudnionych). Wdrożenie planu czystek ma nastąpić na początku 2022 r.

Zdaniem związku funkcjonariuszy, przesądzony jest także los ministra Kubrakoua, który próbował sprzeciwiać się usunięciem ponad połowy pracowników z centrali ministerstwa. BYPOL podaje, że zastąpić go może Jurij Hienadziewicz Nazarenko, który dowodził siłami bezpieczeństwa podczas tłumienia antyłukaszenkowskich protestów na Białorusi.

BYPOL wskazuje, że czystki dokonują się w momencie, gdy siłowe ramię reżimu zmaga się z dużymi problemami kadrowymi. Po tłumieniu protestów znacząco powiększyły się niedobory kadr w bezpiece.

"Tytuł funkcjonariusza milicji nabrał prawdziwie antypaństwowego charakteru: sąsiędzi nie witają się z milicjantami, bliscy stronią od kontaktów, ich dzieci stają się w szkołach i przedszkolach odszczepieńcami, a sale Akademii MSW świecą pustkami"

- pisze BYPOL na Telegramie.

Do sprawy masowych zwolnień w aparacie bezpieczeństwa odniósł się na Twitterze Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. 

- Rosną napięcia wewnątrz reżimu - skomentował.

 

 

 



Źródło: Telegram; Twitter.com. niezalezna.pl

Michał Dzierżak