Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szwecja numerem jeden w liczbie... strzelanin. Politycy wskazują na problem z migrantami

"Mamy migrację, która była za duża, oraz nie mogącą jej sprostać integrację" - uważają szwedzcy politycy, komentując najnowsze dane o przestępczości w ich kraju. Okazuje się, że Szwecja stała się numerem jeden pod względem... strzelanin.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szwecja odnotowuje najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w Europie na milion mieszkańców. To także jedyny kraj na kontynencie, w którym wskaźnik ten rośnie od lat 2000 - wynika z przedstawionego dziś raportu Szwedzkiej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA).

Ze statystyk policyjnych wynika, że w Szwecji w 2021 roku (do połowy maja) miały miejsce 84 strzelaniny, w ich wyniku 12 osób zmarło, a 25 odniosło obrażenia. Sytuacja poprawiła się w Malmoe, natomiast wciąż jest trudna w Sztokholmie. W rekordowym pod tym względem 2020 roku odnotowano 366 strzelanin, 47 ofiar śmiertelnych oraz 117 rannych.

Z analizy BRA wynika, że o ile w latach 2000-2003 Szwecja była na 18 miejscu w Europie pod względem liczby śmiertelnych strzelanin na milion mieszkańców, to w latach 2004-2017 kraj ten "awansował" na drugą pozycję, ustępując jedynie Chorwacji. Po 2018 roku Szwecja osiągnęła najwyższy poziom ofiar śmiertelnych strzelanin, choć jak zaznaczono, z uwagi na brak danych porównano mniejszą liczbę państw.

Jako czynniki ryzyka wpływające na wzrost strzelanin wskazano: nielegalny obrót narkotykami, wojny gangów oraz niskie zaufanie do policji (w tym niechęć świadków do zeznań) na niektórych obszarach. Ale jest jeszcze jeden, niezwykle istotny, czynnik.

Szwedzki problem z migrantami

"Mamy migrację, która była za duża, oraz nie mogącą jej sprostać integrację" - skomentował raport BRA Johan Forssell, polityk opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Lider ugrupowania Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson zaprezentowane statystyki nazwał "skandalem". "Rząd skapitulował i oddał władzę" - stwierdził.

Rząd zapowiada z kolei zaostrzenie kar za przestępstwa oraz wzrost nakładów na policję.

- Możliwe jest odwrócenie tego trendu. Ofensywa przeciwko gangom będzie kontynuowana

- stwierdził minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Pierwsze miesiące tego roku wskazują spadek liczby strzelanin w Szwecji, ale jak wskazują komentatorzy, może to być przyczyną sukcesu... francuskiej policji, która rozszyfrowała tajny komunikator przestępców Encrochat. Zapisy rozmów umożliwiły aresztowanie wielu członków gangów. Trwają ich procesy.

 

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#świat #kryminalne #policja #przestępczość

Michał Kowalczyk