Liczba zgonów na świecie spowodowanych COVID-19 przekroczyła 6 mln, natomiast każdego roku, z powodu palenia i chorób związanych z paleniem, umiera 8 mln osób. Z okazji corocznego, Światowego Dnia bez Tytoniu, 25 maja Kościół Katolicki po raz pierwszy w historii zabrał głos ws. redukcji sutków palenia.
Ustanowiony przez WHO dzień, jest okazją do podniesienia świadomości na temat śmiertelnych skutków palenia tytoniu oraz do rozmów na temat ograniczenia szkodliwości palenia. Między innymi te tematy został poruszone podczas seminarium "Kościół Katolicki wobec problemu redukcji skutków palenia"
„Kultura życia jest dziedzictwem, którym chrześcijanie muszą dzielić się ze wszystkimi. Każde życie ludzkie, jedyne i niepowtarzalne, ma nieocenioną wartość. Trzeba to głosić wciąż na nowo, z odwagą słów i czynów. Mam nadzieję, że refleksja nad tym szczególnym problemem może pomóc wielu ludziom uświadomić sobie, że zdrowie fizyczne jest darem Bożym, który Pan nam ofiarował i o który musimy odpowiedzialnie dbać”
- napisał w liście do uczestników seminarium papież Franciszek.
Główne przesłanie spotkania to konieczność zjednoczenia dostępnych środków i wiedzy, aby stworzyć nowe przepisy umożliwiające wsparcie osób uzależnionych od tytoniu. Celem powinno być całkowite wyeliminowanie papierosów z przestrzeni publicznej, a metody redukcji szkód związanych z paleniem powinny być wciąż badane i stać się powszechnie dostępne.
"Kościół ma obowiązek wskazywać drogę zachowania i obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, także poprzez zabieranie głosu w organizacjach międzynarodowych, a zwłaszcza poprzez edukację, aby zapobiegać i eliminować zagrożenia dla życia"
- ocenił obecny na spotkaniu Stały Przedstawiciel Watykanu przy WHO abp. Forunatus Nwachukwu.
Strategia tzw. "redukcji szkód”, za którą opowiedział się Watykan, polega na ograniczaniu zdrowotnych następstw palenia u tych palaczy, u których nie udaje się osiągnąć pełnej abstynencji od nikotyny. W jej ramach stosuje się u pacjentów tzw. terapię pomostową, zwaną też postępowaniem substytucyjnym.
Pacjent uzależniony od nikotyny rezygnuje w niej z papierosów, uśmierzając swój głód nikotynowy tzw. bezdymnymi inhalatorami nikotyny, w których nie ma szkodliwych ciał smolistych. To tzw. alternatywne formy podawania nikotyny pacjentowi palącemu papierosy. Pozwalają one zmniejszyć u niego szkody na zdrowiu, które wyrządziłby sobie dalej paląc. Watykan dostrzega w takich alternatywach pewną "drogę środka", którą w swoim pontyfikacie podąża sam papież Franciszek.
Najdokładniej przebadanymi dzisiaj medycznie produktami nikotynowymi z obszaru redukcji szkód spowodowanych paleniem papierosów są systemy podgrzewające tytoń, klasyfikowane w niektórych państwach jako skuteczne i właściwe do walki z papierosami. Watykan, rekomendując włączanie strategii redukcji szkód, otwiera więc ramiona na osoby palące, widząc w nich chorych, którym można i trzeba pomagać, a przynajmniej starać się zminimalizować ich cierpienie.