10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Systemy S-400 rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim miały dowieść swojej skuteczności

Flota Bałtycka przeprowadziła niedawno udane ćwiczenia sprawdzające gotowość bojową załóg obsługujących systemy obrony powietrznej S-400 Triumf, które były osłaniane przez przeciwlotnicze kompleksy rakietowo-strzeleckich Pancyr-S1. Warto jednak przypomnieć, że zestawy Pancyr-S1 w warunkach wojennych wielokrotnie były niszczone przez wrogie drony produkcji tureckiej oraz izraelskiej.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej



Oddziały obrony powietrznej Floty Bałtyckiej zrealizowały trening, podczas którego miały odeprzeć atak powietrzny ze strony nieprzyjaciela. Podczas tych ćwiczeń oddziały przemieściły się do wyznaczonych obszarów i rozstawiły systemy obrony powietrznej S-400 Triumf, który był gotowy do wykrywania i niszczenia celów powietrznych i balistycznych. Sytuację w przestrzeni powietrznej w rejonie osłony komplikowała imitacja nalotów pozorowanego wroga. Rolę nieprzyjaciela pełniły samoloty lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej, którymi były Su-27, Su-24 i Su-30SM.  Aby jeszcze bardziej odtworzyć możliwą sytuację z pola walki działania załóg bojowych obrony powietrznej BF komplikowano przez zastosowanie walki elektronicznej.

- Podczas ćwiczenia pozorowany przeciwnik wykonał nalot z częstotliwością do czterech celów na minutę. W trakcie realizacji tych zadań ofensywnych samoloty pozorujące nieprzyjaciela zostały  zniszczone salwą pocisków z przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400 Triumf  załogi bojowe wykonały elektroniczne wystrzeliwanie na cele powietrzne - informuje ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej.

Same zaś zadania osłaniania stanowisk systemów rakietowych powierzono załogom przeciwlotniczych kompleksów rakietowo-strzeleckich Pancyr-S1 jednostki obrony przeciwlotniczej. Warto jednak zauważyć, że te zestawy wyprodukowane przez Uljanowskie Zakłady Mechaniczne podczas działań wojennych wielokrotnie były niszczone m.in. przez wrogie bezzałogowe statki powietrzne. Podczas wojny domowej w Syrii oraz Libii Pancyry był eliminowane przez tureckie Anka-S oraz Bayraktar TB2. Z kolei w trakcie ubiegłorocznych walk o Górski Karabach zestaw Pancyr-S1, który był na wyposażeniu wojsk ormiańskich został zniszczony przez izraelski dron kamikaze Harop.


S-400 Triumf może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na 36 celów, znajdujących się w odległości nawet do 400 km i na wysokości do 30 km. Jest zdolny zwalczać samoloty, pociski manewrujące oraz pociski balistyczne. 


Z kolei na samobieżny zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1 składają się dwie 2-lufowe armaty automatyczne 2A38M kal. 30 mm z 700 nabojami. Ich maksymalna szybkostrzelność wynosi 5 tysięcy pocisków na minutę, natomiast zasięg: ponad 4 km. Pancyry posiadają na wyposażeniu również 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E, których zasięg wynosi do 20 km.

 



Źródło: niezalezna.pl , ministerstwo obrony Rosji

#Pancyr #S-400 Triumf ##Rosja #obwód kaliningradzki #Flota Bałtycka

Paweł Kryszczak