Wśród żołnierzy brytyjskich znajdują się nie tylko medycy, inżynierowie, łącznościowcy oraz spadochroniarze z 16 Brygady Powietrznodesantowej (16 Air Assault Brigade) ale również wojskowi z jednostek specjalnych British Army takich jak Special Reconnaissance Regiment (SRR) oraz Special Air Service (SAS).
Pomiędzy 400 a 600 żołnierzy są gotowi. Ich sprzęt jest spakowany a oni sami są gotowi do lotu na Ukrainę, gdzie mają wylądować na lotnisku bądź zostaną zrzuceni. Żołnierze ci są szkoleni na realizację obydwu scenariuszy - informuje brytyjski tabloid Daily Mirror.
Informacje co dotyczące gotowości do dyslokacji wojskowych British Army pojawiła się w mediach tuż po tym jak szef resortu obrony Wielkiej Brytanii oraz szef MI6 poinformowali premiera Borisa Johnsona o tym, że Rosja stanowi poważne zagrożenie zarówno dla Ukrainy i Zachodu.
Od pewnego czasu w Zachodnich mediach pojawiają się zdjęcia satelitarne wskazujące na przerzucenie przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dodatkowych jednostek oraz sprzętu wojskowego do obwodów graniczących z Ukrainą. Do tej sytuacji odniósł się m.in. niedawno zarówno sojusznicy Kijowa, w tym Stany Zjednoczone, jak i sam prezydent Ukrainy.
W pobliżu ukraińskiej granicy znajduje się niemal 100 tys. rosyjskich żołnierzy - powiedział w tym miesiącu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wielka Brytania jest jednym z głównych sojuszników Kijowa, która wspomaga ten kraj w modernizacji Sił Zbrojnych Ukrainy. Od 2015 roku w ramach operacji ORBITAL przeszkoliła ponad 21 000 ukraińskiego personelu wojskowego w zakresie umiejętności medycznych, logistyki, przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym, dowodzenia, planowania oraz taktyki wojsk lądowych. Należy również wspomnieć o manewrach realizowanych na terenie Ukrainy takich jak "Kozacka Buława", w których brały udział państwa NATO-wskie w tym Wielka Brytania.
60 Second Update - the latest news in a bitesize chunk, looking at:
— British Army (@BritishArmy) August 2, 2021
🚁 Army's 1st Aviation Brigade training
🇺🇦 Exercise Cossack mace in Ukraine
🤿 Royal Engineer Divers in Loch Ness
💂 Ceremonial duties are back! pic.twitter.com/tQjqD0OtDJ
Londyn ponadto bierze udział w odbudowie zdolności obronnych Marynarki Wojennej Ukrainy, która została znacząco osłabiona w wyniku rosyjskiej agresji z roku 2014. W październiku ubiegłego roku Wielka Brytania oraz Ukraina podpisały list intencyjny w sprawie budowy dla Marynarki Wojennej Ukrainy ośmiu kutrów rakietowych typu Barzan za około 1,25 mld funtów. Pierwsze dwie jednostki mają powstać w Wielkiej Brytanii kolejne zaś na Ukrainie. Finansowanie tej umowy ma pokryć kredyt na okres 10 lat, który został przyznany przez Londyn Kijowowi.
Z kolei w tym roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii, Jeremy Quin oraz szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow podpisali wspólne memorandum dotyczące realizacji wspólnych projektów na polu marynarki wojennej. Porozumienie przewiduje m.in. wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii ale również odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz stworzenie dwóch baz Marynarki Wojennej Ukrainy.