Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Mimo horrendalnych strat sprzętowych Rosjanie utrzymują nasycenie bronią pancerną

W niedawno opublikowanym raporcie brytyjskiego think tanku Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS) eksperci wskazują, że Rosja będzie w stanie co najmniej jeszcze przez dwa trzy lata uzupełniać straty w sprzęcie pancernym i bojowych wozach piechoty. Do tej pory strona ukraińska miała zniszczyć tysiące czołgów oraz innych rodzajów techniki wojskowej. Dostarczanie na front kolejnych wozów bojowych jest możliwe dzięki przestawieniu gospodarki rosyjskiej na wojenne tory a także dostępów do magazynów sprzętu wojskowego, w których znajduje się tysiące czołgów.

czołg Rosja Ukraina
Ministry of Defence of Ukraine - https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/photos

Z raportu straty Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS) wynika, że Rosja od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę 8800 różnego rodzaju wozów bojowych. W ubiegłym roku straty te wyniosły zaś 3000 egzemplarzy sprzętu wojskowego takiego jak czołgi, transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty. 

Autorzy raportu szacują, że w roku 2023 Rosja była w stanie reaktywować z magazynów co najmniej 1180–1280 czołgów oraz około 2470 bojowych wozów piechoty a także transporterów opancerzonych. Z kolei jeden z rosyjskich analityków szacuje, że w ubiegłym roku przemysł zbrojeniowy dostarczył Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej około 2 100 czołgów począwszy od T-54/55 do T-62 poprzez T-90M Proryw. Należy podkreślić, że dużą część stanowiły odświeżone starsze konstrukcje T-62 oraz T-64.

Natomiast brytyjski wywiad informował o tym, że Rosjanie są w stanie dostarczyć na front nawet 100 czołgów miesięcznie co uzupełni straty jakie w ostatnich kilku miesiącach odniosła w walkach na Ukrainie. Przed wybuchem pełnoskalowej agresji na Ukrainę rosyjski przemysł zbrojeniowy dostarczał około 20 nowych czołgów miesięcznie. Przestawienie gospodarki na tory wojenne umożliwiło zwiększenie produkcji nowych czołgów do 35 miesięcznie.

Rosja posiada 10 Centralnych Baz Rezerw Czołgów, co najmniej 37 mieszanych baz magazynowania sprzętu i uzbrojenia oraz co najmniej 12 baz składowania artylerii. Przy obecnym tempie strat zdolności przemysłu zbrojeniowego rosyjskiego umożliwią prowadzenie działań wojennych na Ukrainie przez co najmniej 2-3 lata a może nawet dłużej.

W przypadku strony ukraińskiej eksperci IISS szacują, że Ukraińcy utrzymują na podobnym poziomem liczbę czołgów eksploatowanych mimo strat jakie zdało im wojsko rosyjskie.

Uchronienie się przed degradacją wojsk pancernych a nawet ich wzmocnienie jakościowe było możliwe  za sprawą dostaw broni pancernej z Zachodu. Kluczową rolę w tym względzie odegrała Polska, która przekazała około 300 czołgów T-72,  kilkadziesiąt PT-91 Twardy oraz 14 Leopard 2 A4.

W przypadku transporterów oraz bojowych wozów piechoty udało się natomiast zwiększyć zapasy sprzętowe tego uzbrojenia za sprawą działań podejmowanych przez Zachód. Stronie ukraińskiej udało się ponadto wprowadzić na służbę część czołgów, transporterów opancerzonych oraz bojowych wozów piechoty, które zdobyła w walkach z rosyjskim agresorem. 

 Źródło: niezalezna.pl, Międzynarodowy Instytut Badań Strategicznych

 

#czołgi #Rosja #T-72 #agresja rosyjska #przemysł zbrojeniowy #sprzęt wojskowy #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo