Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Jest reakcja polskiego MSZ na wydarzenia w Wenezueli. "Apelujemy o poszanowanie swobód obywatelskich"

MSZ zaapelowało o "poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, w tym wolności do zgromadzeń" w Wenezueli. Według MSZ w obliczu ostatnich wydarzeń w tym kraju "właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów".

Demonstracje w Wenezueli
Demonstracje w Wenezueli
Twitter.com (screenshot)

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszli demonstranci, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący demokratycznie wybranego parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju.

"W związku z wydarzeniami w Wenezueli Polska apeluje o poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich w tym wolności do zgromadzeń"

- głosi czwartkowe stanowisko polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Jak podkreślono, "Zgromadzenie Narodowe w Wenezueli cieszy się legitymacją demokratyczną i to na nim leży odpowiedzialność za uruchomienie pokojowego procesu politycznego".

"Właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów, o co już apelowała Unia Europejska"

- czytamy w komunikacie.

Obecnie - zdaniem MSZ - "nadrzędnym priorytetem pozostaje utrzymanie pokojowego charakteru obecnych zmian" w Wenezueli.

"Polska, działając w ramach Unii Europejskiej, we współpracy z państwami regionu będzie starała się stworzyć warunki pokojowych przemian demokratycznych w Wenezueli, których domaga się społeczeństwo tego kraju"

- głosi stanowisko MSZ.

Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys.

W środę prezydent USA Donald Trump uznał Juana Guaido za "tymczasowego prezydenta" Wenezueli. Unia Europejska wezwała natomiast w czwartek władze tego kraju do respektowania praw obywatelskich i wolności, a także zagwarantowania bezpieczeństwa przewodniczącego Guaido. Wstrzymała się jednak od uznania go za tymczasowego prezydenta.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

redakcja