Wiktor Młynarz: W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że Alaksandr Łukaszenka po spotkaniu w Moskwie z Władimirem Putinem trafił do tamtejszego szpitala, a jego stan określany jest jako krytyczny. Jak należy odnieść się do tych informacji?
Paweł Łatuszka: Doniesień o stanie zdrowia Łukaszenki na razie nie da się zweryfikować, ale pamiętajmy, że wcześniej miał on problemy zdrowotne. Wiemy z różnych źródeł, że ma problemy z kręgosłupem, z kolanem, ma nadwagę, cukrzycę, na którą przyjmuje leki. Potwierdzeniem jest nawet to, jak wygląda. Wiemy też, że ostatnio Łukaszenka bardzo się denerwuje, zwiększył nawet swoją osobistą ochronę.
Od dłuższego czasu z Białorusi dochodziły głosy o nerwowych ruchach Łukaszenki wokół podlegających mu osób.
Łukaszenka się boi. Boi się lekarzy, bo operacja kręgosłupa wymaga narkozy, i boi się, czy się po tej narkozie obudzi. On się boi Białorusinów, Ukrainy.
Doniesienia związane ze zdrowiem Łukaszenki można łączyć z ewentualnymi działaniami zmierzającymi do zmian w białoruskich władzach?
Kreml jest gotowy na to, że Łukaszenka nie będzie mógł rządzić. Putin postawił na dwie osoby. Pierwszą z nich jest Natalla Kaczanawa, szefowa Izby Wyższej Parlamentu Białoruskiego, z pochodzenia Rosjanka. Podczas ostatniej wizyty w Moskwie spotkała się z Sergiejem Ławrowem. Według mnie, byłego ambasadora i ministra, to bezprecedensowa sytuacja. Drugim kandydatem jest Alaksandr Wolfowicz, sekretarz Rady Bezpieczeństwa, urodzony w Rosji absolwent Moskiewskiej Wyższej Szkoły, tzw. kremlówki, i Akademii Sztabu Generalnego. On jest agentem wpływu Kremla na Białorusi. Na pewno wiemy, że ma wielu przyjaciół wśród rosyjskich generałów i bezpośrednie kontakty z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem, w FSB, w sztabie generalnym, w ministerstwie obrony Rosji. Generałowie w Radzie Bezpieczeństwa wspierają Łukaszenkę, ale kiedy Moskwa da polecenie, to mogą od razu wykonywać zadania Moskwy. Rosja to bowiem jedyny kraj, który ma strategię, co robić z Białorusią. Niestety, nasi zachodni partnerzy takich scenariuszy nie mają.
Całość wywiadu z Pawłem Łatuszką - w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"
Rozpocznij tydzień z „Codzienną”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) May 29, 2023
Więcej na https://t.co/Fx6U5KwA8S oraz w prenumeracie elektroniczne na https://t.co/5oUNtNfQBb #GPC #Codzienna #Dzienniek #poniedziwlek pic.twitter.com/aLemfLi6pW