Zakończyła się trzydniowa wizyta marszałek Sejmu RP w Pradze. Podczas niej, Elżbieta Witek uczestniczyła w sesjach Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej oraz odbyła serię spotkań bilateralnych. - To były bardzo owocne spotkania, kolejne z nich odbędą się w Polsce - przekazał marszałek.
Dezinformacja wśród młodego pokolenia oraz walka z nią w przestrzeni cyfrowej, rozluźnianie więzi z państwami autorytarnymi oraz globalna demokracja - to tematy, które zostały omówione podczas drugiego dnia Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, a trzeciego dnia dyplomatycznej wizyty w Pradze marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Wtorkowe rozmowy zaowocowały przyjęciem konkluzji. Jak przekazała marszałek Sejmu, dotyczyły one m.in. potępienia rosyjskiej agresji, wielopłaszczyznowego wsparcia walczącego Kijowa, odbudowy Ukrainy, rozszerzenia sankcji wobec Rosji oraz przeciwdziałania uzależnieniu państw członkowskich UE od reżimów totalitarnych.
Podczas swojej wizyty, Elżbieta Witek odbyła również serię spotkań poza konferencją m.in. z przedstawicielami Litwy, Łotwy i Estonii. Dotyczyły one wspólnego bezpieczeństwa ze względu na to, iż razem z Polską, są to kraje frontowe. Marszałek spotkała się również z szefami delegacji Słowenii, Danii oraz Włoch. Odbyła także rozmowę z szefową Parlamentu Europejskiego, Robertą Metsolą.
"Pogratulowała mi inicjatywy formatu kobiecego (kobiet-przewodniczących parlamentów UE - przyp. red.), tego, że to się tak wspaniale rozwija i że dotykamy spraw ważnych dla bezpieczeństwa kobiet - chodzi tutaj głównie o Ukrainki i ich dzieci - ale przede wszystkim tego, co możemy dla nich zrobić, jak możemy im pomóc. Pani przewodnicząca chciałaby przyjechać do Polski. Ja takie zaproszenie skieruje na czerwcowe spotkanie, które będzie poświęcone właśnie dzieciom ukraińskim uprowadzonym w głąb Rosji. Mam nadzieję, że jeśli znajdzie chwilę czasu, to przyjedzie. Jest bardzo zainteresowana tym tematem" - przekazała marszałek Sejmu.
Dla mnie jest bardzo ważne to, że przy okazji takich konferencji jak ta, udaje się zjednywać sobie ludzi (...). Cieszę się, ponieważ sympatia dla Polski była tutaj wszechobecna (...). Trzy naprawdę bardzo dobre dni, bardzo owocne i cieszę się już na następne spotkania. Tym razem odbędą się w Polsce.
– oceniła Elżbieta Witek.
Dodała, że pierwsze z nich - w maju - odbędzie się z ambasadorami krajów afrykańskich. Poruszony na nim zostanie temat obecności Rosjan i Białorusinów w tych państwach i walka z panującą tam dezinformacją. Z kolei w czerwcu odbędą się rozmowy w gronie kobiet-przewodniczących parlamentów UE, gdzie omówiony zostanie proceder uprowadzania ukraińskich dzieci. Zaledwie dzień później miejsce będzie miała dwudniowa konferencja, w której uczestniczyć będą przedstawiciele spoza parlamentów Europy. Podczas tego spotkania zebrani omówią temat handlu ludźmi - także w kontekście uprowadzania i handlu kobietami ukraińskimi.