W Watykanie i Rzymie odbędą się uroczystości w związku z przypadającą w środę 20. rocznicą śmierci papieża św. Jana Pawła II. Uroczystą mszę odprawi w bazylice Św. Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Koncert symfoniczny odbędzie się bazylice Matki Bożej Większej. Co jeszcze zaplanowano? SPRAWDŹ!
W poniedziałek w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej odbędzie się debata "Biała sutanna wśród epokowych przełomów" z udziałem prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro, byłego przewodniczącego Izby Deputowanych Włoch, obecnie senatora Pier Ferdinando Casiniego oraz dziennikarza i byłego włoskiego eurodeputowanego Jasia Gawrońskiego.
Serię rocznicowych wydarzeń zorganizowano z inicjatywy polskiego kościoła świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, znajdującego się w centrum Wiecznego Miasta, niedaleko Placu Weneckiego. Administrator kościoła ksiądz Tomasz Jarosz przypomniał, że miejsce to jest bardzo związane z postacią św. Jana Pawła II, który - jak dodał - "był jego protektorem jako arcybiskup i metropolita krakowski".
"Zostało udokumentowanych 89 oficjalnych wizyt w naszym kościele, podczas których najpierw biskup, później arcybiskup, a następnie kardynał Karol Wojtyła celebrował msze święte, wygłaszał prelekcje, spotykał się z innymi biskupami"
- przekazał.
Ksiądz Jarosz podkreślił: "Szczególna więź z tym miejscem z czasem jeszcze bardziej się zacieśniła, gdyż kościół ten stanowił dla Jana Pawła II cząstkę Polski w Rzymie. Świadczyć może o tym fakt, że odwiedził go jeszcze trzykrotnie już jako następca świętego Piotra”.
W poniedziałek wieczorem w polskim kościele wystąpi zespół wokalny filharmoników krakowskich, który pod kierownictwem artystycznym Piotra Piwko przedstawi muzyczne misterium pasyjne pt. „Plankty Polskie i dawne pieśni pasyjne”.
1 kwietnia w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się uroczysty koncert symfoniczny, w trakcie którego wykonane zostanie "Credo" Krzysztofa Pendereckiego z 1998 roku. Koncert został zorganizowany również w ramach obchodów 5. rocznicy śmierci kompozytora.
Solistami koncertu będą polscy śpiewacy: Iwona Hossa, Natalia Rubiś, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Łukasz Konieczny. Orkiestrę i chóry: chłopięcy oraz mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, poprowadzi Maciej Tworek, wieloletni asystent kompozytora.
2 kwietnia, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II mszę w bazylice Świętego Piotra odprawi o godz. 15.00 watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.
Następnie o godz. 21.00 na placu Świętego Piotra rozpocznie się, jak co roku, czuwanie modlitewne. Gromadzi ono zawsze setki przedstawicieli polskiego duchowieństwa i Polonii z Rzymu oraz pielgrzymów.
Czuwanie poprowadzi metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Tadeusz Wojda. Organizatorami tego wydarzenia są polski kościół w Rzymie, duszpasterstwo Polaków i Watykańska Fundacja Jana Pawła II.
Ksiądz Jarosz z kościoła św. Stanisława przekazał, że uczestnicy czuwania będą modlić się też za papieża Franciszka, o jego powrót do zdrowia, a także o pokój w Ziemi Świętej, na Ukrainie i wielu innych miejscach na świecie. Tekst przygotowanych rozważań został zaczerpnięty z przemówienia Jana Pawła II, wygłoszonego podczas nocnego czuwania w Toronto podczas Światowych Dni Młodzieży w 2002 r.
W czwartek 3 kwietnia w Auli św. Jana Pawła II przy polskim kościele odbędzie się rocznicowe spotkanie i wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki "Odejście wielkiego papieża".
Rzymskie obchody zakończy 5 kwietnia w bazylice Świętego Pawła za Murami koncert „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki” z udziałem około 600 wykonawców - przedstawicieli 32 chórów i 9 orkiestr z tego regionu.