- Rosja odwołała zaplanowane na marzec rozmowy strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi po tym, jak delegacja amerykańska w ostatniej chwili wycofała się ze spotkania poświęconego cyberbepieczeństwu - oświadczył ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.
Cytowany przez rosyjską agencję TASS Antonow uznał wycofanie się Amerykanów pod koniec lutego z rozmów w Genewie za "nieprzyjazną decyzję", która "sprawia wrażenie, że była wcześniej zaplanowana i prowadzi do dalszego pogorszenia relacji" między dwoma krajami.
Dlatego - jak argumentował dyplomata - Rosja uważa, że "nie jest możliwe" wzięcie udziału w spotkaniu 6-7 marca w Wiedniu, podczas którego miano omówić problemy nękające rosyjsko-amerykańskie relacje, oraz inne strategiczne kwestie.
Departament Stanu USA oskarżył w czwartek Rosję o rozwijanie destabilizujących systemów broni z pogwałceniem zobowiązań wynikających z układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). Była to reakcja na orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego.
Rzeczniczka resortu Heather Nauert oświadczyła, że przemówienie Putina świadczy o tym, że Moskwa naruszyła swoje zobowiązania wynikające z podpisanego przez nią w 1987 r. układu INF.
Putin oświadczył m.in., że Rosja rozpoczęła "aktywną fazę testów" międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat i że dla tej broni nie są groźne "żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne". Sarmat ma być następcą znajdującego się obecnie na uzbrojeniu najpotężniejszego rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-20W Wojewoda. Ma od swego poprzednika większy zasięg i może przenosić większą liczbę głowic nuklearnych.
Putin poinformował też o nowym pocisku manewrującym z napędem nuklearnym, który - jak powiedział - "nie ma odpowiedników na świecie." Według rosyjskiego prezydenta pocisk ma nieograniczony zasięg i może obejść systemy obrony przeciwrakietowej.
"Chciałbym raz jeszcze podkreślić, że Rosja nie naruszyła ani jednego porozumienia o kontroli zbrojeń i nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (...)"
- napisał na swoim koncie na Facebooku Antonow.
"Wydaje się, że Departament Stanu USA nie opanował dobrze tego zagadnienia" - dodał z przekąsem.
Wskazał, że żaden rodzaj broni wspomniany w czwartek przez prezydenta Putina nie jest objęty istniejącymi traktatami między USA a spadkobierczynią ZSRR