Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rubio: kraje NATO powinny zobowiązać się do zwiększenia wydatków na obronę do co najmniej 5 proc. PKB • • • Sekretarz stanu USA Marco Rubio: obawy przed wyjściem USA z NATO są nieuzasadnione, chcemy silniejszego Sojuszu • • • Prokurator uchylił tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanej Anny W. w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych • • •

Chiny naciskają na Kanadę. Chodzi o aresztowaną wiceprezes koncernu Huawei

MSZ Chin zażądał w poniedziałek od rządu Kanady, by tak szybko jak to możliwe uwolnił przetrzymywaną w tym kraju wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou. Tego dnia w Vancouver rozpoczyna się proces ekstradycyjny Meng na wniosek władz USA.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Meng została zatrzymana w Kanadzie w 2018 roku, także na wniosek władz amerykańskich, które zarzucają jej m.in. łamanie sankcji USA nałożone na Iran, oszustwa, w tym bankowe i elektroniczne oraz kradzież technologii.

Pekin, który już wielokrotnie apelował o uwolnienie Meng, od jej zatrzymania wywiera presję polityczną i gospodarczą na Ottawę.

Po zatrzymaniu w grudniu 2018 roku i krótkim pobycie w areszcie Meng została zwolniona za kaucją i obecnie mieszka w jednym ze swoich domów w Vancouver.

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości argumentuje w dokumentach przekazanych sądowi, że zarzuty stawiane Meng przez USA byłyby uznane za przestępstwa także w Kanadzie.

Zarzuty dotyczą m.in. związków Huawei ze spółką Skycom Tech Co. Ltd w Teheranie. Chodzi o to, że Huawei miało w istocie kontrolować Skycom w latach 2007-2014, a o zależności irańskiej firmy świadczyć ma to, że jej pracownicy używali adresów mailowych Huawei, a jej konta bankowe były kontrolowane przez chińską firmę.

Inne zarzuty dotyczą wprowadzenia w błąd amerykańskiego banku HSBC, który obsługiwał Huawei w rozliczeniach międzynarodowych.

Prawnicy Meng będą wskazywali na polityczną motywację amerykańskich władz, przypomną też wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Meng i Huawei, o tym, że mógłby włączyć się w sprawę, gdyby mogło to przyspieszyć zawarcie umowy handlowej z Chinami.

Pierwszą fazę tego porozumienia USA podpisały z Chinami w środę.

Po zatrzymaniu Meng ChRL zagroziła Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, a wkrótce potem aresztowano Michaela Kovriga i Michaela Spavora - Kanadyjczyków, których Pekin podejrzewa o „działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu Chin”. W ostatnich tygodniach Chiny informowały, że obu zostaną wytoczone procesy. Władze chińskie zdecydowały się wywierać także ekonomiczną presję na Kanadę, blokując import żywności z tego kraju. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Chiny #Kanada #Huawei #Meng Wanzhou #szpiegostwo #USA

redakcja