Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III oraz jego żona Camilla przybyli w piątek po południu - po raz pierwszy od objęcia tronu - do Pałacu Buckingham. Przed pałacem wysiedli z samochodu i podeszli do zgromadzonych tam ludzi, aby uściskać im ręce. Następnie przeszli wzdłuż ogrodzenia pałacu, wzdłuż którego leżą kwiaty przynoszone przez ludzi opłakujących zmarłą w czwartek po południu królową Elżbietę II.
Później po południu Karol III spotka się z premier Liz Truss, a o godz. 18.00 londyńskiego czasu wygłosi pierwsze po objęciu tronu orędzie do narodu.
Wielka Brytania jest w żałobie. Z tego powodu Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii zadecydował o przełożeniu swojego posiedzenia na 22 września br.
Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II tracimy najbardziej stały punkt, największy komfort w czasie, gdy najbardziej tego potrzebujemy - powiedział w piątek, składając hołd zmarłej monarchini, lider brytyjskiej opozycji Keir Starmer.
Lider Partii Pracy powiedział, że śmierć Elżbiety II jest "głęboką i osobistą stratą dla rodziny królewskiej", ale stratą, którą "wszyscy dzielimy, ponieważ królowa Elżbieta stworzyła specjalną osobistą relację z nami wszystkimi".
- Ta relacja została zbudowana na atrybutach, które zdefiniowały jej panowanie, jej całkowite zaangażowanie w służbę i obowiązek, jej głębokie oddanie dla kraju, Wspólnoty Narodów i ludzi, których kochała. W zamian za to, my kochaliśmy ją
- mówił Starmer.
W wielu miejscach na świecie składane są kwiaty, oddawane są saluty z broni palnej, a pomniki - między innymi nowojorski Empire State Building, wieżę Eiffla w Paryżu, Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro - podświetla się na znak szacunku po śmierci brytyjskiej królowej.
Przed budynkami państwowymi i brytyjskimi ambasadami od Sydney przez Singapur, Pekin, po Pragę i Berlin ludzie składają kwiaty, oddając hołd najdłużej urzędującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Europejskie flagi powiewające przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli opuszczono do połowy masztu.
W Paryżu francuskie flagi na Pałacu Elizejskim, siedzibie prezydenta Francji, opuszczono do połowy masztu. Światła, które zazwyczaj oświetlają wieżę Eiffla w Paryżu, wyłączono na znak szacunku dla królowej Elżbiety.
W Waszyngtonie flagę USA na Białym Domu również opuszczono do połowy masztu, w Nowym Jorku wieżowiec Empire State Building rozbłysnął na kojarzony z władzą królewską kolor purpurowy, a jedno z największych lotnisk na świecie, Hartsfield-Jackson w Atlancie w stanie Georgia, oświetlone zostało kolorami brytyjskiej flagi.
W porcie Wellington, stolicy Nowej Zelandii, rozległ się żegnający królową Elżbietę salut armatni. Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii podświetlono na kolory flagi Wielkiej Brytanii, a na starych murach miejskich w Jerozolimie wyświetlono flagą brytyjską i izraelską.