GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą • • •

Akcja sprzątania polskiej nekropolii

Pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie wspólnie z Wileńską Młodzieżą Patriotyczną uczestniczyli dziś w akcji sprzątania cmentarza na Rossie, będącego jedną z polskich nekropolii narodowych.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
By Sebk. - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22042452

„Dla mnie jest oczywiste, że trzeba tu przyjść i pomóc w sprzątaniu” - powiedziała dziennikarzom ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Podkreśliła, że „więź z naszymi przodkami, ważnymi osobami dla społeczności polskiej jest bardzo ważna”.

„Od momentu, gdy te granice nie są już zamknięte i każdy może tu przyjeżdżać, to jest taki powrót tego cmentarza do naszych serc, do naszej wyobraźni, do rzeczywistości”

- powiedziała.

Od lat polscy dyplomaci dołączają do Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej w sprzątaniu Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii. Wielkie sprzątanie cmentarza odbywa się dwa razy do roku: jesienią przed 1 listopada i wiosną przed 1 maja.

Zadaniem jest uporządkowanie prawie 13 tys. grobów na starej części cmentarza - głównie usunięcie opadłych liści i wypalonych zniczy.

W celu usprawnienia pracy, Stara Rossa został podzielona na sektory, które przydzielono poszczególnym szkołom i organizacjom. Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej przypadł jeden z największych i najtrudniejszy do sprzątania sektor znajdujący się na stromej skarpie.

„Jest nas tylko około 20 osób. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy. Cieszymy, że wspiera nas też ambasada” - mówi prezes Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej Marlena Paszkowska.

Cmentarz na Rossie ma blisko 250 lat. Jest malowniczo położony na wzgórzach i porośnięty starodrzewem. Składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa jego serce i prochy matki.

Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców. Spoczywają tu m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Na Rossie pochowani są również: ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Ciurlionis (Czurlanis), pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#cmentarz na Rossie

redakcja