Premier Beata Szydło zapewniła, że sprawy Polonii i Polaków zagranicą mają dla obecnych władz Rzeczpospolitej Polskiej wielkie znaczenie, a rodacy mieszkający nawet w najdalszych zakątkach świata są partnerem w działaniach rządu. Z roku na rok wzrasta liczba Polaków, którzy tymczasowo osiedlają się w Państwie Środka.
Szefowa polskiego rządu oświadczyła, że kluczową kwestią podczas jej wizyty jest współpraca gospodarcza. – Polsce bardzo zależy na tym, aby współpraca gospodarcza z Chinami rozwijała się – zaznaczyła. Podkreśliła, że z czołowymi chińskimi przywódcami – prezydentem i premierem Chin poruszyła kwestię współpracy przy projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku, który będzie także tematem Forum Pasa i Szlaku, rozpoczynającego się jutro w Pekinie. – To ważne wydarzenie, z którym również Polska wiąże duże nadzieje – podkreśliła premier Beata Szydło.

fot. P. Tracz/KPRM
Jak zaznaczyła szefowa polskiego rządu, trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin. Wyraziła także zadowolenie, że starania o upamiętnienie wkładu Polaków w budowę i rozwój miasta przyniosły wymierny rezultat w postaci otwartej 21 kwietnia wystawy zdjęć „Polacy w Harbinie”. Polscy inżynierowie, urbaniści, architekci i przemysłowcy znacznie przyczynili się do powstania i rozwoju miasta Harbin – aktualnie jednego z najważniejszych ośrodków północno-wschodniej części Chin.
– podkreśliła.To jest dobry motyw do tego, by pokazywać, jak wiele Polska wniosła, jak wiele Polska może, jak wiele jeszcze przed nami. To jest przede wszystkim państwa zasługa, tego, co dzisiaj robicie w Chinach. Jesteście kontynuatorami tych pięknych tradycji, o których była mowa m.in. w czasie organizowania wystawy w mieście Harbin
Reklama

fot. P. Tracz/KPRM
Polska premier mówiła, że m.in. dzięki wkładowi Polaków w Chinach panuje obecnie bardzo dobry klimat do rozwijania współpracy gospodarczej i kulturalnej.
– powiedziała.Państwo tutaj swoją pracą pokazujecie, że Polacy potrafią, Polacy są ludźmi otwartymi, kreatywnymi, energicznymi, którzy tworzą wspaniałe projekty i plany, i że warto z nimi współpracować
Dziękując za spotkanie z rodakami premier Beata Szydło oświadczyła, że jest wdzięczna Polakom zamieszkującym w Chinach za krzewienie polskiej kultury i wiedzy o Polsce za granicą.
– powiedziała premier Beata Szydło.Dziękuję za Wasze zaangażowanie, wszyscy jesteście ambasadorami naszego kraju w Chinach
Wspólnie z zebranymi gośćmi szefowa polskiego rządu wysłuchała koncertu młodego chińskiego pianisty – zwycięzcy I Pekińskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Dzieci i Młodzieży im. Fryderyka Chopina Chen Xuehonga.

fot. P. Tracz/KPRM
Według nieoficjalnych szacunków w Chinach mieszka około pięciu tysięcy osób pochodzenia polskiego. W okręgu należącym do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pekinie przebywa czasowo około pięciuset obywateli polskich. Liczną grupę stanowią studenci, w tym stypendyści np. Instytutu Konfucjusza.