W odpowiedzi na pytanie o sytuację na Krymie, zadane podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu, Jagland zaznaczył, że w Europie nie powinno być "szarych stref", jeśli chodzi o ochronę praw człowieka.
- powiedział Jagland. Sekretarz generalny Rady Europy podkreślił, że szczególnej uwagi wymaga sytuacja w krymskich więzieniach.Powinniśmy dążyć do wysłania na Krym misji Europejskiego Komitetu do spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT)
Reklama
Według organizacji broniących praw człowieka osoby wyrażające sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję są poddawane torturom lub przymusowo umieszczane w zakładach psychiatrycznych.
Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu powstał na mocy Konwencji przeciwko torturom przyjętej przez Radę Europy w 1987 roku.
Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w 2014 roku w następstwie interwencji militarnej i referendum, którego wyników nie uznały ani władze w Kijowie, ani Zachód. Zgodnie z prawem międzynarodowym Krym pozostaje częścią terytorium Ukrainy.