Szwedzki rząd ogłosił, że przywróci zniesioną przed siedmiu laty obowiązkową służbę wojskową. Powodem są braki osobowe w siłach zbrojnych oraz pogorszenie się warunków bezpieczeństwa w regionie.
Obowiązkową służbę wojskową będą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
1 lipca zostanie powołanych 13 tys. osób urodzonych w 1999 roku. Po wstępnych ćwiczeniach i selekcji 1 stycznia 2018 roku obowiązkową jedenastomiesięczną służbę rozpocznie 1,5 tys. rekrutów obojga płci oraz 3,5 tys. kandydatów, którzy dobrowolnie zgłoszą się do wojska. Jak wyjaśnił szwedzki minister obrony, socjaldemokrata Peter Hultqvist, Szwecja miała problemy z pozyskaniem ochotników do służby w jednostkach i dlatego konieczne stało się reaktywowanie obowiązkowej służby wojskowej.
Decyzje te poparła większość opozycji parlamentarnej. Ministerstwo obrony przewiduje, że począwszy od 2023 roku Szwecja będzie potrzebowała rocznie 8 tys. dodatkowych żołnierzy.
Szwecja, kraj stowarzyszony z NATO, chociaż nie wchodzi w skład Sojuszu, podjęła w ostatnich latach rozmaite środki w celu wzmocnienia obronności, uzasadniając to pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa w strefie ze względu na napięcie w stosunkach z Rosją. Szwedzki parlament uchwalił m.in podwyższenie wydatków na obronę o 5 proc. w latach 2016-20 w celu modernizacji uzbrojenia, na ustanowienie stałej załogi wojskowej na Gotlandii i na obronę przeciwpodwodną na Bałtyku.
Ponadto rząd Szwecji wydał zgodę na rozmieszczanie sił NATO na jej terytorium.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
#obowiązkowa służba wojskowa #wojsko #Szwecja
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ES