Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Bliźniaki Caracala uziemione po katastrofie maszyny. „Poważna wada fabryczna”

Śmigłowce z Grupy Airbus Helicopters: Super Puma EC225LP i Super Puma AS332L2 nadal są uziemione w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Wikimedia Commons/Dmitry A. Mottl
Wikimedia Commons/Dmitry A. Mottl
Śmigłowce z Grupy Airbus Helicopters: Super Puma EC225LP i Super Puma AS332L2 nadal są uziemione w Wielkiej Brytanii i Norwegii. To wynik śledztwa po kwietniowej katastrofie śmigłowca. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) wydała czasową zgodę na loty, ale brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego podtrzymał decyzję o całkowitym zakazie wszystkich lotów brytyjskich operatorów.

W kwietniowej katastrofie w Norwegii zginęło 13 osób. EC225 LP to bliźniak wojskowego H225M Caracal, jakie negocjował dla Polski rząd PO-PSL. Zarówno jeden, jak i drugi model, jest produkowany przez grupę Airbus Helicopters.
 
W piątek, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wydała tymczasową zgodę na loty dla maszyn Super Puma EC225 LP i Super Puma AS332 L2. Pomimo decyzji EASA brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) potwierdził, że istnieją poważne wątpliwości i podtrzymał decyzję o całkowitym zakazie wszystkich lotów brytyjskich operatorów.

Brytyjski CAA nadmienił, że Norweski Urząd Lotnictwa Cywilnego również do odwołania zakazał lotów tych śmigłowców.

Jesteśmy zjednoczeni w naszej ocenie sytuacji z norweskim urzędem Lotnictwa Cywilnego. Obie agencje przed podjęciem jakichkolwiek działań czekają na dalsze informacje w zw. z prowadzonym śledztwem – podał CAA.

29 kwietnia w Norwegii doszło do tragicznego w skutkach wypadku helikoptera EC225 LP. Śmigłowiec rozbił się w pobliżu Bergen podczas powrotu z platformy morskiej Statoil.
 
Śmigłowiec wracał z platformy Gullfaks, wydobywającej ropę i gaz spod dna na Morza Północnego. Według świadków, śmigłowiec stracił w powietrzu śmigło i spadł do morza. Katastrofie towarzyszył wybuch – informowaliśmy w kwietniu.

Wypadek śmigłowca Super Puma z 29 kwietnia nadal jest przedmiotem dochodzenia. Jest badany przez władze Norwegii i Wielkiej Brytanii. Norwegowie podali, że śledztwo wykazało, że powodem wypadku była wada fabryczna, dokładnie wada metalurgiczna elementu przekładni. Śledczy podkreślili, że wirniki w tych maszynach często są nieprawidłowo zamontowane.
 
We wrześniu tego roku nad Przełęczą Świętego Gotarda w Szwajcarii doszło do katastrofy lotniczej. Wypadek miał śmigłowiec AS532 Super Puma, zginęły dwie osoby.
 
Znamienne są informacje o rzekomej przyczynie wypadku. Choć nie są ostateczne znane, media w Szwajcarii podały informację o awarii wirnika w śmigłowcu. 

Śmigłowce Super Puma nazywane są bliźniakami technicznymi Caracali: 50 tego typu śmigłowców wojskowych było oferowanych polskiej armii w ramach przetargu na zakup wielozadaniowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. Zarówno śmigłowce Super Puma, jak i Caracale, są produkowane przez koncern Airbus Helicopters. 

Rozmowy z Airbus Helicopters zostały zakończone.

 



Źródło: niezalezna.pl

#WADA #Norwegia #uziemione śmigłowce #Caracal

mg