Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

TK ws. ratyfikacji zmian w Traktacie z Lizbony

Posłowie PiS złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy ratyfikującej zmiany w unijnych traktatach umożliwiające utworzenie Europejskiego Mechanizmu

Autor: kp

Posłowie PiS złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy ratyfikującej zmiany w unijnych traktatach umożliwiające utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności - poinformował poseł Krzysztof Szczerski.

Zdaniem posłów PiS tryb uchwalenia ustawy ratyfikacyjnej - zwykłą większością głosów - jest sprzeczny z konstytucją.

- Zmiana traktatowa powinna być uchwalona tak, jak uchwalony został sam traktat - większością 2/3 głosów (zgodnie z art. 90 Konstytucji RP). Rząd nie chciał takiego trybu z powodów czysto politycznych, opinie prawne były bowiem w tym względzie podzielone. Rząd nie chciał jednak, by ratyfikacja zależała od głosów opozycji i zdecydował się na przeprowadzenie ratyfikacji siłą swojej większości - podkreśla PiS.

Według nich reguły Europejskiego Mechanizmu Stabilności zmieniają warunki, na których Polska występowała do Unii Europejskiej i zmieniają traktat, który jest podstawą przekazania przez Polskę kompetencji na rzecz Unii.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji zmian w Traktacie z Lizbony, które mają na celu powołanie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Przeznaczony na pomoc zadłużonym krajom strefy euro, stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny wejdzie w życie na początku przyszłego roku - jeśli zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa. Ma pełnić dwie funkcje - zapobiegać rozszerzaniu się kryzysu zadłużeniowego oraz obniżać presję rynków na pogrążone w długach kraje. EMS zastąpi tymczasowy Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

Autor: kp

Źródło:

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane