Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Były oficer KGB szefem ukraińskiej bezpieki

Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pokieruje były funkcjonariusz sowieckiego KGB, Igor Kalinin. Zadanie to powierzył mu prezydent Wiktor Janukowycz.

Autor:

Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pokieruje były funkcjonariusz sowieckiego KGB, Igor Kalinin. Zadanie to powierzył mu prezydent Wiktor Janukowycz.

Urodzony w Rosji Kalinin jest pierwszym od dziewięciu lat szefem SBU, bezpośrednio związanym z sowieckimi służbami specjalnymi.

Zgodnie z dostępnym źródłami biograficznymi, poprzednim funkcjonariuszem KGB, który stał następnie na czele SBU, był gen. Wołodymyr Radczenko. Stanowisko szefa SBU zajmował on w latach 2001-2003 za prezydentury Leonida Kuczmy.

52-letni Kalinin jest doktorem nauk wojskowych o specjalności „wywiad i armie zagraniczne”. W KGB ZSRR służył od 1984 r. W latach 1986-1988 walczył w Afganistanie. Po rozpadzie ZSRR, w latach 1992-2002 wykładał w Narodowej Akademii SBU. W ostatnim czasie Kalinin kierował Zarządem Ochrony Państwowej Ukrainy, odpowiednikiem polskiego Biura Ochrony Rządu.

Przed nominowaniem Kalinina na czele SBU stał magnat medialny, 43-letni Wałerij Choroszkowski. 18 stycznia został on nowym ministrem finansów, zastępując na tym stanowisku Fedira Jaroszenkę, który podał się do dymisji.

Autor:

Źródło:

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE Świat