Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Berlin zatwierdził kontrowersyjną umowę

Niemieckie władze zatwierdziły sprzedaż trzech okrętów podwodnych do Izraela stawiając jednak przy tym jeden warunek.

PKR

Niemieckie władze zatwierdziły sprzedaż trzech okrętów podwodnych do Izraela stawiając jednak przy tym jeden warunek. Jeżeli obecne śledztwo toczone przez izraelskie służby potwierdzi zarzuty korupcyjne dotyczące umowy, to Berlin ma prawo zerwać kontrakt.

Umowa warta 1.5 mld euro przewiduje dostarczenie przez niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems trzech okrętów podwodnych typu 800 do Izraelskiego Korpusu Morskiego. W lutym br. izraelska policji poinformowała, że toczy się śledztwo w tak zwanej "aferze okrętowej", w którą mogą być zamieszane osoby z bliskiego otoczenia premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Z tego też względu zarówno Niemcy jak i Izrael zgodziły się wprowadzenie do listu intencyjnego wprowadzenie klauzuli, która w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych unieważnia umowę zawartą przez obydwie strony. Wprowadzenie tych poprawek wyszło z inicjatywy niemieckiej. Obecnie Izraelski Korpus Morski dysponuje pięcioma okrętami podwodnymi typu 800 nazywanych również Delfinami, szósty ma wejść do służby w przyszłym roku
Na załogę Delfina składa się 30 marynarzy i oficerów. Maksymalny zasięg jednostki wynosi 8 tysięcy mil morskich (15 tys. km). Okręt podwodny typu 800 osiąga prędkość 11 węzłów na powierzchni, w zanurzeniu 20 węzłów. Na uzbrojenie okrętu składa się 16 torped (IDAS) i pocisków przeciwokrętowych (AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon) umożliwiających rażenie celów na dystansie 1000 km. Niektóre źródła podają, iż okręty typu Delfin mogą zostać wyposażone w pociski balistyczne klasy woda-ziemia, przenoszące głowice jądrowe SLBM, które mogłyby zaatakować wrogów oddalonych o tysiące kilometrów.

Reklama

PKR

Reklama