Adrian Duszak ma w kolekcji już pięć tytułów mistrza kraju w teqballu, nowej dyscyplinie sportu zdobywającej coraz większą popularność w Polsce. Dwukrotnie też stawał na podium mistrzostw świata. W tegorocznych MP zdobył dwa tytuły - w singlu oraz w deblu z Bartłomiejem Frańczukiem.
Pochodzę z Dylewa, miejscowości leżącej w gminie Kadzidło (niedaleko Ostrołęki - przyp. red.), która słynie z wyrobu tradycyjnym palm wielkanocnych. Teraz ja dołożyłem, powiem nieskromnie, cegiełkę do jej popularności zdobywając piąty tytuł mistrza Polski
- powiedział Duszak.
Przygodę z teqballem 25-letni Duszak rozpoczął w 2016 roku. Utalentowany ruchowo sportowiec wcześniej uprawiał freestyle football polegający na odbijaniu piłki całym ciałem. Teraz specjalizuje się głównie w teqballu. W mistrzostwach świata startował trzykrotnie. W pierwszych, w Budapeszcie, ojczyźnie teqballu, zakończył udział w ćwierćfinale. W kolejnych we francuskim Reims zdobył brązowy medal, a przed rokiem w stolicy Węgier został wicemistrzem globu, ulegając w finale reprezentantowi gospodarzy Adamowi Blaszovicsowi.
Zdążyłem przed pandemią koronawirusa, dosłownie ostatniej chwili, wrócić do kraju z tournee w Meksyku, gdzie prezentowaliśmy nasze umiejętności we freestyle futbolu z kolegami z międzynarodowego zespołu, w którym znaleźli się sportowcy z Rosji, USA, Finlandii, Argentyny i Australii
- podkreślił Duszak.
Ambasadorami teqballu są m.in. asystent legendarnego trenera reprezentacji Polski Kazimierza Górskiego Andrzej Strejlau oraz arbiter międzynarodowy, uczestnik mistrzostw Euro 2012 i czempionatu globu w Rosji sześć lat później Szymon Marciniak.
W czasie pandemii koronawirusa teqball, bazujący na piłce nożnej, stwarza warunki rywalizacji, w której nie dochodzi do fizycznego kontaktu zawodników. Dzięki temu nie są oni narażeni na kontuzje.
Polski Związek Teqballu powstał w październiku 2019 roku, a na prezesa wybrany został były szef Polskiego Związku Piłki Nożnej i arbiter piłkarski Michał Listkiewicz. Dyscyplinę uprawia w Polsce ponad 200 zawodniczek i zawodników zrzeszonych w piętnastu klubach. Międzynarodową federację z siedzibą w Budapeszcie tworzy ponad 50 narodowych związków.