10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Wyjątkowy znaczek wchodzi do obiegu. Nawiązuje do igrzysk paraolimpijskich

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji "XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020". Walor o wartości 4 zł i nakładzie 144 tys. sztuk trafi do placówek pocztowych w całym kraju.

Prezentacja nowego znaczka
Prezentacja nowego znaczka
fot. Poczta Polska

Walor został zaprezentowany w czwartek w trakcie konferencji z udziałem m.in. prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi, wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego oraz wiceprezesa Poczty Polskiej Krzysztofa Falkowskiego.

Spółka podała, że autor projektu, Jan Konarzewski przedstawił na znaczku stylizowaną sylwetkę zawodniczki uprawiającej tenis stołowy, inspirowaną postacią Natalii Partyki. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której przedstawiono charakterystyczne dla tradycyjnej sztuki Japonii origami (żuraw).

Walor o wartości 4 zł i nakładzie 144 tys. sztuk trafi do placówek pocztowych w całym kraju.

Jak zaznaczył wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, Igrzyska Paraolimpijskie to nie tylko prestiżowe wydarzenie na najwyższym poziomie, ale także wyjątkowe święto sportu dla osób z niepełnosprawnościami. "Po raz kolejny Poczta Polska, we współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, przygotowała wyjątkowe wydawnictwa filatelistyczne promujące tę piękną ideę" - dodał.

Spółka przypomniała, że ceremonia otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio odbędzie się 24 sierpnia. Po raz pierwszy o medale powalczą sportowcy z niepełnosprawnościami uprawiający taekwondo oraz badmintona.

Igrzyska Paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnościami oraz miłośników ich talentu i hartu ducha.

- To już trzeci z rzędu znaczek nawiązujący do igrzysk paraolimpijskich. Pierwszy pojawił się po igrzyskach w Rio de Janeiro, drugi tuż przed igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu

 - wskazał prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

MKOl. oraz władze Japonii przełożyły Igrzyska Paraolimpijskie z 2020 na 2021 rok (zachowując pierwotną nazwę imprezy). Powodem takiej decyzji była pandemia koronawirusa. Polskę na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich reprezentować będzie 89 zawodników w 12 dyscyplinach.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#znaczek #igrzyska paraolimpijskie #Tokio 2020

Michał Kowalczyk