Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Znamy skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Kim są wybrani przez prezydenta sędziowie?

Andrzej Duda wyznaczył 11 spośród 33 sędziów Sądu Najwyższego, którzy będą orzekać w nowo powołanej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN. - Prezydent kierował się wyłącznie względami merytorycznymi, czyli doświadczeniem zawodowym, wiedzą prawniczą, rzetelnością tych osób - ocenił Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Szrot odnosząc się do decyzji prezydenta mówił dzisiaj w Polsat News, że "prezydent podjął tę decyzję, kierując się wyłącznie względami merytorycznymi, czyli doświadczeniem zawodowym, wiedzą prawniczą, rzetelnością osób, które wskazał z tego grona 33 sędziów wylosowanych".

- To zamyka tę procedurę wskazaną nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym - dodał.

Spośród wyznaczonych przez Dudę 11 sędziów sześcioro to sędziowie nominowani przez Krajową Radę Sądownictwa wyłonioną na mocy przepisów znowelizowanych w 2017 r., a pięcioro to sędziowie nominowani przez KRS, której członków wybierały środowiska sędziowskie.

Szrot zwrócił uwagę, że relacja między liczbą "sędziów powołanych już w czasie obowiązywania nowych przepisów a tymi powołanymi za poprzednich kształtuje się mniej więcej jak jeden do jednego".

- Moim zdaniem to tylko wskazuje, że nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o to, czy sędziowie zostali powołani wcześniej, czy później

 - powiedział.

Szrot pytany, czy ta decyzji odblokuje unijne środki z KPO, odparł: "Te procedury były znane już od lutego i wiadomo było, że po przyjęciu ustawy (o SN) Izba zostanie powoła i zacznie działać; o tym nasi partnerzy w UE wiedzieli i mogli te same wnioski co teraz wyciągnąć w kwietniu, maju".

- Zdaniem pana prezydenta środki z KPO powinny zostać Polsce przyznane, a to że pan prezydent wykonuje przepisy z ustawy jest tylko potwierdzeniem, że Polska i pan prezydent szanują prawo

- podkreślił Szrot.

Prezydencka kancelaria podała w sobotę wieczorem, że Andrzej Duda postanowieniem z dnia 17 września wyznaczył do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego sędziów SN:

  • Tomasza Demendeckiego,
  • Marka Zbigniewa Dobrowolskiego,
  • Pawła Jana Grzegorczyka,
  • Zbigniewa Korzeniowskiego,
  • Wiesława Stanisława Kozielewicza,
  • Marka Mariana Motuka,
  • Marka Mariana Siwka,
  • Barbarę Skoczkowską,
  • Krzysztofa Mirosława Staryka,
  • Marię Agnieszkę Szczepaniec,
  • Pawła Wojciechowskiego.
  •  

Sędziowie ci będą orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej równolegle z orzekaniem w swoich dotychczasowych izbach.

Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN powstała w połowie lipca, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, jednocześnie została zlikwidowana Izba Dyscyplinarna. Tej i innych zmian w sądownictwie oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie.

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczonych było pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekali w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

md