Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Zamieszanie wokół zmiany Prokuratora Krajowego: RPO wskazuje na wątpliwości przy powołaniu Korneluka

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Marcin Wiącek przeanalizował zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego po zapytaniu posłów PiS. Chodzi o odwołanie Dariusza Barskiego i powołanie najpierw Jacka Bilewicza, a potem Dariusza Korneluka. RPO zauważył, że sposób, w jaki dokonano tych zmian, budzi pytania o zgodność z prawem. Nie ma jednak wyroku sądu, który by to rozstrzygnął.

Reklama

RPO zapytał Prokuratora Krajowego i Sąd Najwyższy, czy wątpliwości co do powołań wpływają na pracę prokuratorów. Odpowiedzi wskazują, że takie sytuacje zdarzają się rzadko i nie zaburzają działania prokuratury. 

Wątpliwości dotyczą m.in. tego, że przepisy nie przewidują tymczasowego pełnienia obowiązków Prokuratora Krajowego, co miało miejsce w przypadku Bilewicza. RPO podkreśla, że tylko sąd może ostatecznie ocenić, czy odwołanie Barskiego i powołanie Korneluka było zgodne z prawem. Na razie nikt nie zaskarżył tych decyzji do sądu pracy ani administracyjnego. 

O skuteczności powołania Dariusza Korneluka na stanowisko prokuratora krajowego oraz skuteczności usunięcia z tego stanowiska Dariusza Barskiego mógłby rozstrzygnąć tylko sąd. Rzecznik nie dysponuje środkami prawnymi umożliwiającymi samodzielne rozwiązanie tego problemu. Należy przy tym zaznaczyć, że dotychczas ani sąd administracyjny, ani sąd pracy nie wydał orzeczenia w przedmiocie usunięcia Dariusza Barskiego ze stanowiska prokuratora krajowego, jak również powołania na ten urząd Dariusza Korneluka

– napisał w stanowisku Rzecznik.

Więcek podkreślił, że zna wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 listopada 2024 r. (sprawa sygn. akt SK 13/24), w którym Trybunał uznał m.in., że doszło do bezpodstawnego odwołania prokuratora krajowego - Dariusza Barskiego. RPO podkreśla jednak, że wyrok miał charakter tzw. wyroku interpretacyjnego. "Tego typu orzeczenie TK nie powoduje skutku polegającego na wzruszeniu indywidualnych aktów stosowania prawa, w tym aktów odwołujących lub powołujących określone osoby na urzędy państwowe".

W konsekwencji – jakkolwiek RPO dostrzega wątpliwości prawne dotyczące przebiegu postępowania prowadzącego do zmian na stanowisku Prokuratora Krajowego – obecnie nie istnieje orzeczenie organu władzy sądowniczej, którego skutkiem byłoby wyeliminowanie z obrotu prawnego bądź to aktu będącego podstawą pozbawienia Dariusza Barskiego funkcji Prokuratora Krajowego, bądź to aktu będącego podstawą powołania na tę funkcję Dariusza Korneluka.

– podkreślono w stanowisku.

 

Źródło: niezalezna.pl, RPO, prawo.pl
Reklama