Uszczelnienie systemu VAT stało się jednym z priorytetów i największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki temu realizować można coraz szerzej zakrojone programy społeczne. A jak to wyglądało za rządów poprzedników?
"Walki z mafiami vatowskimi trzeba było się nauczyć"
- powiedział podczas przesłuchania przed komisją śledczą ds. VAT były minister spraw wewnętrznych i były koordynator służb specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz.
Jednym z elementów tej nauki - jak zaznaczył świadek - było przekształcenie szkoły policyjnej w Pile w placówkę "czysto kryminalistyczną", w której nauka polegała na poznawaniu nowych schematów przestępstw. Podkreślił, że zwalczanie przestępczości gospodarczej jest niczym innym, jak dobrym rozpoznaniem i wymianą informacji, tak, by wszystkie one trafiały w jedno miejsce Sienkiewicz twierdzi, że budował mechanizmy, które opierały się na współpracy różnych służb, kompetencjach ekspertów.
"W procesie uczenia są sytuacje, w których zwykle popełniamy błędy. Błędem było myślenie, ze można ścigać tego rodzaju przestępczość zorganizowaną - a tylko ta mnie interesuje, bo ta była kwestią mojej odpowiedzialności - za pomocą ścigania poszczególnych branż"
- powiedział Sienkiewicz.
A jak za czasów rządów PO-PSL reagowano na doniesienia o nieprawidłowościach? Sienkiewicz, pytany o to, czy w 2014 roku docierały do niego informacje o narastającej skali wyłudzeń podatku VAT w branży paliwowej, odpowiedział twierdząco. Podkreślił, że nieprawidłowości w handlu benzyną i olejem napędowym sprowadzanym z zagranicy, był priorytetem w pracy służb specjalnych i policji. Pytany, czy kwestia ta była omawiana na kolegium służb specjalnych, powiedział, "przypuszczam, że nie".
Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".